Szkolenia pracowników w zakresie BHP
Instruktaż stanowiskowy
Powinien on z kolei zapewnić jego uczestnikom zapoznanie się ze szkodliwymi czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania zadań. Przeprowadza się go przed dopuszczeniem do wykonywania zadań na określonym stanowisku:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
- pracownika przenoszonego na nowe stanowisko pracy,
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. W przypadku wprowadzenia zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i urządzeń, pracownik zatrudniony na danym stanowisku odbywa także instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Tematyka i czas trwania instruktażu powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian. Czas trwania tego szkolenia powinien być też uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju zadań i zagrożeń występujących na stanowisku, na którym pracownik ma być zatrudniony.
Program ramowy
Zgodnie z programem ramowym instruktaż stanowiskowy nie powinien trwać krócej niż 2 godziny lekcyjne dla [...]