art. sponsorowany

Jak wybrać bezpieczną szafę na chemikalia?

Bezpieczeństwo w laboratoriach i zakładach przemysłowych, gdzie przechowuje się i używa różnego rodzaju substancje chemiczne, jest priorytetem. Żeby skutecznie zabezpieczyć toksyczne i łatwopalne produkty, niezbędne jest stosowanie najlepszej jakości szaf na chemikalia.

szafy-na-chemikalia-jak-wybrac-bezpieczna-szafe-na-chemikalia

Bezpieczne przechowywanie chemikaliów

W miejscach, gdzie stosowane są agresywne chemikalia i niebezpieczne substancje, np. w firmach produkcyjnych, przemyśle czy laboratoriach, bezpieczeństwo przechowywania tego rodzaju produktów staje się kwestią priorytetową. Do tego celu świetnie nadają się specjalistyczne szafy na chemikalia.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, chemikalia, np. odczynniki chemiczne, kwasy, zasady czy rozpuszczalniki w ilości przekraczającej codzienne potrzeby, powinny być przechowywane w specjalistycznych szafach na materiały niebezpieczne. Niezależnie, czy mowa tutaj o substancjach żrących, łatwopalnych czy szkodliwych dla środowiska, kluczową kwestią jest umieszczenie ich w pojemnikach spełniających najbardziej restrykcyjne normy europejskie, takie jak EN 14470-1.

Solidne szafy na chemikalia muszą nie tylko spełniać normy bezpieczeństwa, ale też chronić ludzi przebywających w pomieszczeniu. Priorytetem jest też minimalizowanie ewentualnych zagrożeń dla środowiska naturalnego naszej planety. Ochrona przed przypadkowym uwolnieniem substancji chemicznych do otoczenia staje się priorytetem, a odpowiednie szafy powinny skutecznie zabezpieczać ich zawartość zgodnie z wymogami norm europejskich.

Szafy na chemikalia – kluczowe cechy

Przechowywanie substancji chemicznych wymaga szczelnej konstrukcji, która zapobiegnie wyciekom i zabezpieczy zawartość przed wpływem wilgoci. W tym kontekście szafy na chemikalia są najlepszym wyborem. Cechują się one doskonałą szczelnością i odpornością na wilgoć, dlatego są idealnym rozwiązaniem do składowania niebezpiecznych substancji.

Ochrona przeciwogniowa

Ryzyko pożaru związane z przechowywaniem niebezpiecznych substancji jest realnym zagrożeniem. Z tego też powodu warto zainwestować w szafy na chemikalia, które spełniają normy dotyczące ochrony przeciwogniowej, takie jak PN-EN 1047-1. Produkty Hartmann Tresore są dostosowane do tych wymagań, co sprawia, że są świetnym i bezpiecznym wyborem. Znajdziesz je na stronie internetowej: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/szafy-na-chemikalia/lista

Wentylacja i uziemienie

Tego typu szafy powinny być wyposażone w efektywną wentylację wewnętrzną, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz sejfu. Co więcej, istotne jest uziemienie, które chroni przed ewentualnymi nieprzewidzianymi wybuchami. Dlatego wybierając szafę na chemikalia, koniecznie trzeba zwracać uwagę na kwestie związane z wentylacją i uziemieniem.

Solidny zamek

Bezpieczeństwo szafy na chemikalia to nie tylko kwestia konstrukcji i zastosowanych materiałów, ale też solidności zamka, który stanowi kluczowy element systemu zabezpieczeń.

Dlatego priorytetem jest wybranie szafy na chemikalia pochodzącej od renomowanego producenta, który zadbał o zaimplementowanie zaawansowanego systemu zamkowego, który z kolei zyskał certyfikację potwierdzającą jego solidność.

Certyfikowane zamki stanowią barierę nie do przejścia dla osób niepowołanych – uniemożliwiają nieautoryzowany dostęp do przechowywanych substancji chemicznych. Odpowiednio zaprojektowany i przetestowany system zamkowy to gwarancja tego, że szafa na chemikalia spełni najwyższe standardy ochrony.

Wybór bezpiecznych szafy na chemikalia – podsumowanie

Odpowiedni wybór szafy na chemikalia jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznych warunków przechowywania substancji chemicznych. Przy podejmowaniu decyzji należy uwzględnić normy bezpieczeństwa, materiały i konstrukcję szafy, system wentylacji czy rodzaj zamka. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj i ilość substancji przechowywanych. Inwestycja w wysokiej jakości szafę na chemikalia przełoży się na ochronę zdrowia pracowników, mienia, jak i środowiska naturalnego.

Źródło: Hartmann Tresore

Przeczytaj również: Ocena ryzyka zawodowego laboranta

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.