Systemy informacji przestrzennej w służbie BHP
Kolejnymi zaletami metody kartograficznej są możliwość uszczegółowienia wiedzy dotyczącej danego zjawiska, zbadanie zróżnicowania zmian, jakim podlega. Za pomocą kartografii można przedstawić każde zjawisko, które występuje w przestrzeni geograficznej. Jej dwie główne dziedziny to kartografia ogólna i tematyczna. Ogólna w dużej mierze dotyczy map ogólnogeograficznych, a tematyczna – map z wybranych elementów środowiska, obejmujących różne procesy fizyczne i abstrakcyjne [3].
Popularność map zamieszczanych w serwisach internetowych to zasługa ich funkcjonalności i szybkiego dostępu do informacji geograficznej oraz ich komponentów aplikacyjnych. Mapy reagują na czynności wykonywane w ich obszarze przez użytkownika (pola aktywne). Generują odpowiedź np. w postaci tekstowej poprzez wyświetlenie współrzędnych punktu, etykietę obiektu itp. Są dziełem użytkowym, które charakteryzują interaktywność i hipermodalność, a jakość, ergonomia, dostępność to cechy użyteczności. Wśród szczegółowych czynników warto wskazać jeszcze na: intuicyjność, efektywność, przyswajalność [4].
WAŻNE
GIS swoje zasoby udostępnia również ergonomii jednej z dziedzin bhp. Dzięki pomiarom ludzkiego ciała na poszczególnych etapach jego rozwoju i prowadzonym wizualizacjom powstają: ergonomiczne i wygodne meble, ubrania, sprzęty domowego użytku, a nawet armatura łazienkowa. Systemy te są wykorzystywane w projektowaniu pomieszczeń pracy dla osób niepełnosprawnych zarówno ruchowo, jak i umysłowo.
Zastosowanie GIS
Systemy informacji geograficznej znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. takich jak:
- bankowość i instytucje finansowe (analiza rozmieszczenia klientów),
- nieruchomości [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!