System ochrony pracy w Polsce – najważniejsze obowiązki

Jak wygląda system ochrony pracy w Polsce? Do czyich obowiązków należy tworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz społeczny nadzór i kontrola nad tymi warunkami? Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca i pracownik?

System organizacji ochrony pracy w Polsce został tak ukształtowany, że najważniejsze miejsce zajmuje w nim Parlament. W następnej kolejności są: Rada Ministrów, resorty i inne urzędy państwowe. Parlamentowi podlega Rada Ochrony Pracy, a jej z kolei – Państwowa Inspekcja Pracy. W skład Rady Ochrony Pracy wchodzą: przedstawiciele rządu oraz pracodawców i pracowników, posłowie i senatorowie oraz wybitni specjaliści z dziedziny BHP. Organ ten umocowany jest prawnie przy Sejmie RP. Zgodnie z Ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy ROP ma sprawować nadzór nad jej działaniem.

Radzie Ministrów oraz poszczególnym resortom podlegają pozostałe organy kontroli oraz instytuty naukowo-badawcze. Oddzielne miejsce zajmują organizacje związkowe i organizacje pracodawców. Obiektem działania i współdziałania wszystkich wymienionych wyżej podmiotów są w rezultacie zakłady pracy.

BHP w zakładach pracy i źródła prawa

Również na szczeblu zakładu pracy istnieją różne podmioty, do których obowiązków należy tworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz społeczny nadzór i kontrola nad tymi warunkami. Podstawowym podmiotem, do którego obowiązków należy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jest pracodawca (art. 15 Kodeksu pracy). Pracodawca swoje zadania realizuje za pomocą wyspecjalizowanych służb BHP oraz lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami. Dodatkowo w kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy w zakładzie pracy bezsprzecznie uczestniczą też ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.