Sygnaliści – wszystko, co warto wiedzieć
Może Cię także zainteresować: Inspekcja powodziowa
Nie mniej interesujący przebieg miał kolejny panel „Rola Państwowej Inspekcji Pracy w systemie ochrony sygnalistów”, moderowany przez Mirosławę Brzostek-Kleszcz, zastępczynię dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wzięli w nim udział: Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego OPZZ Paweł Śmigielski, prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Juliusz Wrębiak z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Temat panelu, może wydawać się dość przewrotny, szczególnie po wykreśleniu prawa pracy z zakresu przedmiotowego ustawy o ochronie sygnalistów, ale warto uzmysłowić sobie, jak ważną rolę odegra Państwowa Inspekcja Pracy chociażby w ramach przeciwdziałania działaniom odwetowym podejmowanym wobec sygnalistów. A katalog zabronionych działań to w większości zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy.
Kolejnym ważnym wystąpieniem był wykład dr Dominiki Dörre-Kolasy z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Sygnaliści a ochrona danych osobowych”. Zawarte w nim treści to kompendium podstawowej wiedzy dla wszystkich, którzy są zobligowani do stworzenia i wdrożenia w życie procedur zgłoszeń wewnętrznych wymaganych przez ustawę.
Natomiast problem ustawy o ochronie sygnalistów z perspektywy związków zawodowych w wykładzie „Związki zawodowe a sygnaliści” nakreśliła dr Anna Reda-Ciszewska z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a jednocześnie ekspert w Zespole Prawa Pracy oraz Zespole ds. rozwoju dialogu społecznego z ramienia NSZZ „Solidarność”.
Dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg webinaru Państwowej Inspekcji Pracy „Sygnaliści – czy jesteśmy gotowi?”, Główny Inspektor Pracy powiedział między innymi:
– Dzień 25 września 2024 roku to jest rekomendowana przez nas wszystkich data, kiedy warto mieć już procedurę zgłoszeń wewnętrznych, bowiem w interesie podmiotu prawnego leży, żeby ta procedura była stosowana, żeby ona była żywa, a nie stała się kolejnym martwym dokumentem.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy