Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku stolarza
Pracownik wykonujący prace stolarskie dokonuje obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych z użyciem różnego rodzaju maszyn i narzędzi. Wiele zagrożeń czyha na stolarza w jego miejscu pracy, zwłaszcza że niektóre pyły mogą wpływać na rozwój komórek rakowych.
Praca w stolarni niesie ze sobą duże ryzyko urazów okolic rąk. Według danych statystycznych z Głównego Urzędu Statystycznego najczęstszymi przyczynami wypadków w stolarni są kontakty z ostrym elementem oraz uderzenia przez obiekt w ruchu. Ponad 50% wypadków związanych jest z nieprawidłowym zachowaniem się pracownika. Najczęściej wypadkom ulegają osoby, których staż pracy nie przekracza 12 miesięcy. Odsetek kobiet ulegających wypadkom w pracach związanych z obróbką drewna nie przekracza 20%. Stolarz musi zmierzyć się z wieloma zagrożeniami w miejscu pracy.
Praca na stanowisku stolarza
Prace stolarskie są to prace, w których pracownik wykonuje obróbkę drewna i materiałów drewnopochodnych z użyciem maszyn, urządzeń oraz narzędzi. Najczęstsze czynności są związane z wierceniem, szlifowaniem, cięciem, piłowaniem, ze sklejaniem elementów. W zależności od rodzaju drewna, stolarz może być narażony na czynniki rakotwórcze. Chodzi tutaj przede wszystkim o pyły drewna twardego (np. buk, dąb) poddawanego obróbce. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2011, nr 33, poz. 166) pracodawca ma za zadanie wskazać czynniki szkodliwe dla zdrowia w miejscu pracy. W tym: uwzględnić źródła emisji, poziomy narażania, właściwości czynników. Na stanowisku stolarza [...]