Reklama

10 pomysłów na BHP w korporacji

7. Przeprowadź analizę ryzyka inwestycji (zadania)

Dla typowego przedstawiciela służby BHP kluczowa jest ocena ryzyka zawodowego. Jednak oceny ryzyka mogą być również stosowane z powodzeniem w innych dziedzinach, w innych aspektach. I tak duże firmy, które podejmują się współpracy z innymi podmiotami, często tworzą analizę ryzyka dla danej inwestycji. Chodzi o przewidzenie zdarzeń niepożądanych na płaszczyźnie współpracy zupełnie różnych firm. Przykładem może być zakład PZL-Świdnik S.A., który stosuje metodę DUVRI zaczerpniętą z Włoch.

Wspomnianej analizy ryzyka inwestycji (zadania) nie należy mylić z planami BIOZ i IBWR sporządzanymi w sektorze budowlanym. Są to zupełnie odrębne zagadnienia.

8. Zastosuj metody behawioralne (Behaviour-Based Safety)

Podstawą metod behawioralnych w BHP jest kształtowanie odpowiednich odruchów i nawyków. Dla behawiorysty zadanie naczelne dotyczy zrozumienia przyczyn danego zachowania oraz podjęcia odpowiednich działań korekcyjnych. To podejście różni się od klasycznego ujęcia, w którym to tylko reagujemy na skutek. Dzięki zdiagnozowaniu problemu i nauce możemy dojść do wywołania pożądanych reakcji, utrwalenia ich.

Jednym z przykładów pozytywnego zastosowania metod behawioralnych jest grupa Ikea. Doświadczenia tego koncernu zyskały miano „efektu Ikea”. Otóż poprzez zaangażowanie pracowników w procesy pracy wdrożono rozwiązania, które znacząco poprawiły stan BHP.

9. Opracuj złote zasady (Golden Rules)

Francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne TotalEnergies działa w oparciu o 12 złotych zasad. Dotyczą one kolejno: sytuacji wysokiego ryzyka, ruchu drogowego, mechaniki ciała i narzędzi, sprzętu ochronnego, zezwolenia na wykonywanie prac, podnoszenia ładunków, systemów zasilania, zamkniętych przestrzeni, prac przy wykopach, prac na wysokości, zarządzania zmianą, jednoczesnego wykonywania operacji lub czynności. Wspomniane zasady podkreślają to, co wolno, czego nie wolno, a co należy.

Z kolei międzynarodowa grupa infrastrukturalna Balfour Beatty działa w oparciu o cztery złote zasady: bądź gotów do pracy, przed rozpoczęciem pracy odbądź odprawę, zaraportuj wszystkie niebezpieczne zdarzenia, przestań pracować, jeżeli cokolwiek się zmieniło. Inne podejście wdrożył koncern BP, który wprowadził osiem złotych zasad: pozwolenie na pracę, niestabilność gruntu, prace w zamkniętej przestrzeni, praca na wysokościach, izolacja energii, podnoszenie ładunków, bezpieczeństwo jazdy, prace pożarowo niebezpieczne.

Jak widać, każde omawiane przedsiębiorstwo opracowało złote zasady w oparciu o potrzeby własnej branży, dlatego też firma, która chce iść tą drogą, powinna tworzyć rozwiązania autorskie, a nie tworzyć rozwiązania sztampowe, które są tylko kopią rozwiązań poprzedników.

10. Wdróż HSEQ (Health, Safety, Environment, Quality)

HSEQ (czasem nazywane też QHSE, HSE) to pewien zespół wartości dotyczący czterech elementarnych dziedzin przedsiębiorstwa. Te podstawowe fundamenty możemy przetłumaczyć jako: ochronę zdrowia, bezpieczeństwo pracy, ochronę środowiska i jakość. Wspomniana filozofia wpisuje się w nurt społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednak szczegółowy kształt HSEQ powinien zależeć od specyfiki przedsiębiorstwa. Fachowcy podkreślają, że wdrożenie tego rozwiązania stanowi długotrwały i ciągły proces. Te dokumenty nie mogą być martwe, one muszą żyć oraz być rozwijane.

Konkluzja

W zasadzie wszystkie opisane na łamach niniejszego artykułu metody można uznać za działania proaktywne. Ich wyrazem są sformalizowane procedury i instrukcje. Najlepsze firmy z branży nie czekają biernie na to, aż wydarzy się wypadek w pracy, po którym dopiero wdrażają działania naprawcze. Omnibusy BHP potrafią podjąć na tyle skuteczne działania zapobiegawcze, że do faktycznego wypadku w pracy nie dojdzie. Wyjątkowo istotną właściwością profesjonalnych podmiotów ekonomicznych jest fakt, że te potrafią przyznać się do własnego błędu, jak również wyciągnąć dzięki niemu wnioski na przyszłość. I właśnie takie podejście jest niezbędne w nowoczesnej firmie, której zależy na zdrowiu oraz życiu swoich pracowników.

Przeczytaj również: Jak podejść do wypadkowości przy pracy wśród migrantów?

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.