Stałe środki dostępu do maszyn
Zagrożenia
Podczas doboru środków dostępu należy brać pod uwagę szereg zagrożeń, w tym zwłaszcza zagrożenie:
- spadnięciem,
- poślizgnięciem,
- potknięciem,
- nadmiernym wysiłkiem fizycznym, np. po wejściu po kilku kolejnych drabinach, oraz zagrożenia spadającymi materiałami lub przedmiotami.
Jeżeli jest to tylko możliwe, zaleca się, aby dostęp do urządzeń sterujących lub innych części maszyn odbywał się z poziomu podłoża lub podłogi. Jest to szczególnie ważne, przy wymaganym częstym dostępie. Jeżeli dostęp z poziomu podłoża lub podłogi jest niemożliwy lub niepraktyczny, należy dobrać, jako bezpieczne i właściwe, podstawowe rozwiązanie koniecznego dostępu w postaci dźwigu osobowego lub odpowiedniej pochylni o kącie nachylenia mniejszym niż 10° lub schodów o nachyleniu nie mniejszym niż 30° i nie większym niż 38°. Jeżeli zastosowanie powyższych środków dostępu nie jest możliwe, do rozważenia jest dobór schodów drabinowych albo drabiny.
Ostateczną decyzją należy podjąć na postawie oceny ryzyka, z uwzględnieniem aspektów ergonomicznych. Projektując dostęp do maszyny, należy tak dalece, jak jest to praktycznie możliwe, unikać stosowania schodów drabinowych i drabin. Ze względu na większe ryzyko upadku z wysokości i większy wysiłek fizyczny podczas ich używania. Dźwig osobowy może być najlepszym rozwiązaniem w przypadku potrzeby częstego dostępu kilku osób, dużych odległości pionowych i transportowania ciężkich ładunków. Pochylnia z kolei może być najlepszym rozwiązaniem w przypadku krótkiej odległości pionowej oraz kiedy w transporcie używa się pojazdów kołowych (wózki widłowe, wózki ręczne itp.).
Zależnie od przeznaczenia pochylni stos...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych