Weź udział w seminarium SGH o zagrożeniach psychospołecznych
O projekcie
Seminarium odbywa się w ramach działań podejmowanych w projekcie, którego celem jest badanie partycypacji w miejscu pracy jako warunku humanizowania procesu pracy i środowiska pracy (DIRECT II VS/2020/0101).
Działania projektowe dotyczą zagadnienia partycypacji pracowniczej we wprowadzaniu nowych technologii w sektorze przemysłu i usług (komercyjnych, publicznych).
Badacze analizują na ile wprowadzanie nowych technologii ma miejsce i może mieć miejsce przy wykorzystaniu mechanizmów partycypacji pracowników. Przedmiotem badań są relacje pracownicze i relacje na linii menedżerowie – pracownicy w sytuacji, gdy w danej firmie dochodzi do istotnej zmiany technologicznej.
Przedmiotem analizy są również relacje między praktykowaniem bezpośredniej partycypacji w zarządzaniu a możliwością:
- humanizacji środowiska pracy,
- poprawy umiejętności pracowniczych oraz dobrostanu pracowniczego w miejscu pracy,
- poprawy satysfakcji z pracy i poziomu motywacji.
Kluczową kwestią jest określenie poziomu zaangażowania pracowników w sytuacji wprowadzania zmian technologicznych, na ile są podmiotami wpływającymi na sposób wdrożenia nowych technologii.
Przedmiotem analiz jest rola, którą pełnią przedstawiciele pracowników na sposób wdrażania nowych technologii, w tym przedstawiciele związków zawodowych. To kwestia na ile są konsultowani w określonych momentach procesu, czy to planowania zmiany, określania sposobu jej przeprowadzenia, czy końcowego wdrożenia nowych technologii.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy