Reklama

SAWO 2024 – tłumy gości i siła spotkań na żywo!

Zakończyła się 26. edycja Targów SAWO – wydarzenia, które zgromadziło blisko 300 wystawców z różnych stron świata, a frekwencja zwiedzających przekroczyła oczekiwania organizatorów. Aktualne tematy branży ochrony pracy, pokazy w specjalnie wydzielonych strefach, największa w tej części Europy ekspozycja innowacji z obszaru BHP, a także sprawdzone punkty programu konferencyjnego – to tylko część atrakcji jakie zapewniono uczestnikom w dniach 23-25 kwietnia br. w Poznaniu.

Czytaj także: Zmiany na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Jak się przygotować?

Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO to największe tego typu targi branżowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja wydarzenia była rekordowa – ekspozycja rozlokowana w trzech nowoczesnych pawilonach wystawienniczych zajęła powierzchnię blisko 10 000 m2. Szeroką ofertę handlową zaprezentowały wiodące na rynku innowacyjne firmy, z których połowę stanowili wystawcy z zagranicy! Imprezę tłumnie odwiedzili goście z 38 państw.

Czytaj również: Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze

Produkty wytyczające trendy

Targi SAWO od lat dają okazję do prezentacji najnowocześniejszych dokonań polskich i zagranicznych producentów sprzętu i wyposażenia służących bezpieczeństwu, ochronie zdrowia i pracy, współczesnych technologii ratowniczych, a także tych dedykowanych branży BHP. Tegoroczna, silna reprezentacja zagranicznych wystawców Targów SAWO objęła firmy z blisko 25 krajów, takich jak:

 • Austria,
 • Belgia,
 • Chiny,
 • Czechy,
 • Dania,
 • Francja,
 • Hiszpania,
 • Holandia,
 • Indie,
 • Irlandia,
 • Litwa,
 • Luksemburg,
 • Niemcy,
 • Pakistan,
 • Portugalia,
 • Słowacja,
 • Słowenia,
 • Sri Lanka,
 • Szwajcaria,
 • Szwecja,
 • Ukraina,
 • USA,
 • Wielka Brytania
 • czy Włochy.

Tradycyjnie liderzy branży zostali uhonorowani prestiżowymi nagrodami Targów SAWO. W tym roku Złotym Medalem Grupy MTP Targów SAWO nagrodzono 16 produktów. Nagrodę Grand Prix Targów SAWO przyznano 5 firmom. Natomiast wyróżnienie ACANTHUS AUREUS powędrowało do 10 wystawców.

Może Cię również zainteresować: Startuje VII edycja Mistrzostw Kadry BHP!

Targi SAWO – element systemu obronności kraju

Rangę branży BHP, ratownictwa i pożarnictwa, a także ich znaczenie dla obronności kraju, podkreślił podczas oficjalnego otwarcia Targów SAWO 2024, gość honorowy – Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zaznaczył, że dzięki takim wydarzeniom jak Targi SAWO, udział polskiego przemysłu, a także polskiej myśli technologicznej jest zauważalny w tworzeniu systemu obrony ludności.

W obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą, kwestia obrony życia obywatela w sposób jaki państwo, a w tym przedsiębiorcy podchodzą do wartości życia człowieka jest świadectwem cywilizacyjnej różnicy pomiędzy światem zachodu a światem pozbawionym fundamentów prawa międzynarodowego i fundamentów poszanowania godności i życia człowieka – podkreślał Sekretarz Stanu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

„Bezpieczeństwo” stanowiło słowo klucz tegorocznych Targów SAWO, a także przyświecało bogatemu programowi wydarzeń konferencyjnych towarzyszących ekspozycji.

W żadnej dziedzinie bezpieczeństwo nie jest stanem stałym, nie jest czymś danym nam raz na zawsze. Naszym wspólnym zadaniem jest dbanie o to bezpieczeństwo i polepszenie mechanizmów które prowadzą do jego zwiększenia dlatego właśnie tegoroczne targi odbywają się pod hasłem „Razem dla bezpieczeństwa” – podkreślała Elżbieta Roeske, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP, podczas otwarcia konferencji pt. „Nowoczesne instalacje przeciwpożarowe w ochronie życia i mienia”. To ważne wydarzenie, które drugiego dnia Targów SAWO 2024 zgromadziło ponad 200 uczestników, zorganizowali wspólnie Oddział Wielkopolski SITP, Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu, a także Grupa MTP.

Podczas konferencji, starszy brygadier, inżynier dr inż Dariusz Marczyński, Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA, podkreślał iż bezpieczeństwo pożarowe jest obecnie postrzegane jako wytyczanie kierunków, standardów ale też i metod, które są punktem wyjściowym dla innych dziedzin. – Widzimy, że np. przy zagrożeniach terrorystycznych czy przy zagrożeniach związanych z infrastrukturą krytyczną, wielu inżynierów, ekspertów czy znawców infrastruktury krytycznej zaczyna cytować rozwiązania, które są stosowane, przyjęte albo dyskutowane w przestrzeni bezpieczeństwa pożarowego – mówił Dariusz Marczyński.

Czytaj również: TenCate obchodzi Dzień Ziemi każdego dnia

Praktyka czyni mistrza

Tegoroczna edycja Targów SAWO była wyjątkowa nie tylko z powodu rekordowej liczby wystawców i zajmowanej przez nich powierzchni ekspozycyjnej, ale również pod względem oryginalności wydarzeń towarzyszących. Tłumy obserwatorów podziwiały dynamiczne pokazy ratownicze organizowane przez PSP, prezentację pojazdów i najnowocześniejszego sprzętu ratowniczego, strefę dronów i maszyn latających czy wystawę osprzętu strażackiego retro.

Dla tych, którzy oprócz obserwowania pokazów, chcieli spróbować swoich sił w dziedzinach związanych z higieną i bezpieczeństwem pracy, czekały zajęcia praktyczne i warsztaty. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się m.in.:

 • zajęcia Szkoły Latania Lipowicza czyli gry połączonej z praktycznymi ćwiczeniami z prac na wysokości,
 • warsztaty z udzielania pierwszej pomocy,
 • a także wiele szkoleń odbywających się na stoiskach wystawców.

Co dalej?

Organizatorzy dziękując wszystkim Wystawcom, Partnerom i Gościom targowym za zaufanie i obecność na SAWO 2024. Jednocześnie zapraszają na kolejną odsłonę Targów SAWO, która odbędzie się wiosną 2026 roku, oczywiście w Poznaniu.

– W czasie oczekiwania na kolejną edycję SAWO, planujemy dla Was coś wyjątkowego. Sukces tegorocznej wystawy skłonił nas do podjęcia działań w kierunku rozszerzenia formuły targów. Dlatego liczymy, że w 2025 roku spotkamy się ponownie. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej targów, a także naszego profilu Linkedin. Wkrótce zdradzimy więcej szczegółów – zachęca dyrektor Targów SAWO Dagmara Suprun.

Źródło: Grupa MTP

Może Cię także zainteresować: Rada Ochrony Pracy o szarej strefie

Galeria

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.