SAWO 2022. Bezpieczeństwo wpisane w DNA
SAWO 2022 – dzień drugi
Jednym z głównych punktów drugiego dnia targów była, przygotowana przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, konferencja techniczna pt. „Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”. Wydarzenie skupiło szerokie grono projektantów branżowych; inżynierów budownictwa i pożarnictwa; architektów; rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych; rzeczoznawców budowlanych; funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej; firm zajmujących się instalowaniem systemów przeciwpożarowych, a także właścicieli i zarządzających obiektami. Tematem przewodnim był postęp techniczny, który wymusza również zmiany w wymaganiach projektowania, instalowania i eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych. Podczas konferencji najlepsi specjaliści w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym autorzy nowych wytycznych) zaprezentowali najnowsze zmiany w zakresie projektowania i instalowania urządzeń wykrywania i gaszenia pożarów.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było seminarium przygotowane przez Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Podczas niego członkowie stowarzyszenia podzielili się z uczestnikami doświadczeniem w obszarze dobrych praktyk we wdrażaniu normy ISO 450001. Zorganizowano też konferencję „Bezpieczeństwo przede wszystkim”. W trakcie spotkania poruszona została problematyka doboru środków ochrony indywidualnej, nie tylko z punktu widzenia obowiązujących wymagań technicznych i prawnych, oceny ryzyka, ale również ergonomii i optymalizowania produktywności. Podczas dyskusji panelowej grono znakomitych prelegentów próbowało odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie deklarują miłość do BHP, ale nie pracują bezpiecznie?
Bezpłatne seminaria
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przygotował bezpłatne seminaria. W ramach wydarzeń zaprezentowano najnowsze wyniki prac prowadzonych w CIOP-PIB, dotyczące zagrożeń w środowisku pracy: akustyka i oceny zabezpieczeń przeciwhałasowych; zagrożenia pyłowe i system ich monitorowania oraz ocena jakości powietrza; zagrożenia biologiczne, a także prezentacja środków ochrony indywidualnej (sprzęt ochrony układu oddechowego czy chroniący przed hałasem).
Dzięki wystąpieniu Pawła Szczepańskiego z QES Consulting w ramach konferencji Safety 360, wszyscy zainteresowani mogli bliżej zapoznać się z tematem zarządzania ryzykiem – jak dobrać odpowiednie metody i jak informować o ryzyku w środowisku pracowniczym. Jednak kulminacyjnym punktem programu drugiego dnia targów SAWO 2022 był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej (poszukiwawczo-ratowniczej z psami tropiącymi, wysokościowej, chemiczno-ekologicznej z mobilnym robotem specjalistycznym IBIS oraz grupy ratownictwa technicznego). Widowiskowy i niezwykle emocjonujący pokaz zakładał wypadek komunikacyjny z udziałem pojazdu osobowego, w którym zakleszczony został kierowca. W symulowanej akcji ratownicy musieli rozpoznać zagrożenie, ewakuować z wraku samochodu osobę poszkodowaną oraz udzielić jej pomocy i bezpiecznie przetransportować poza obszar zagrożenia. Ponadto należało usunąć i zabezpieczyć przewożoną w pojeździe substancję chemiczną. Wydarzenie zgromadziło mnóstwo obserwatorów, którzy z zapartym tchem śledzili każdy krok poznańskich strażaków.