Rusztowania na budowie od A do Z
Kontrole w trakcie użytkowania
Rusztowania muszą być sprawdzane co 7 dni, po każdej modyfikacji oraz po wystąpieniu niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak wiatr, śnieg czy deszcz, które mogą wpłynąć na ich stabilność. Kontrole są również konieczne, jeśli rusztowanie ulegnie uszkodzeniu. Osoba kompetentna, wspólnie z zamawiającym lub użytkownikiem, przeprowadza kontrolę, a także zapisuje swój podpis oraz datę na odwrocie protokołu odbioru rusztowania.
Dodatkowo pracownik nadzoru firmy korzystającej z rusztowania musi codziennie przed rozpoczęciem pracy dokonać wizualnej kontroli rusztowania. Potwierdzenie tej kontroli odbywa się poprzez podpis na odwrocie protokołu odbioru rusztowania.
Jeżeli osoba odpowiedzialna za wizualną kontrolę uzna, że rusztowanie nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, należy niezwłocznie poinformować przełożonego, jak również montażystę rusztowania, a prace na rusztowaniu muszą zostać wstrzymane do momentu naprawy.
Prace na rusztowaniach oznaczonych czerwoną etykietą są uznawane za poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa. Ta sama zasada dotyczy pracy na rusztowaniu bez środków ochrony osobistej, jeśli jest ono oznakowane nakazem pracy w szelkach bezpieczeństwa lub nie posiada żadnego oznakowania. Rusztowania bez wywieszonego protokołu odbioru nie mogą być używane.
Montaż rusztowań
Montaż rusztowań jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów. Przed rozpoczęciem prac wykonawca musi dostarczyć Instrukcję Bezpiecznego Wykonywania Robót (IBWR), ocenę ryzyka dla montażu i demontażu rusztowań, jak również plan ewakuacji i ratownictwa. Podczas montażu, demontażu lub modyfikacji istnieje duże [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!