Rusztowania na budowie od A do Z
Rusztowania stosowane są podczas wykonywania prac na wysokościach. Jakie środki bezpieczeństwa należy wprowadzić, aby zminimalizować zagrożenie podczas prac z ich wykorzystaniem?
Rusztowania na budowie to tymczasowe konstrukcje, nieodzowne podczas wykonywania prac na wysokościach. Służą zarówno do utrzymywania osób, materiałów i sprzętu, jak i zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości ludzi oraz przedmiotów. Niniejszy artykuł ma na celu dostarczenie kompleksowych wytycznych dotyczących: planowania, projektowania, montażu, demontażu, modyfikacji oraz użytkowania rusztowań, a także omówienie zagrożeń, ryzyk i środków bezpieczeństwa z tym związanych.
Z artykułu dowiesz się:
- za jakie kwestie dotyczące rusztowań odpowiadają poszczególne osoby,
- jakie zagrożenia powinna obejmować ocena ryzyka przygotowywana przed montażem, demontażem i modyfikacją rusztowania,
- jakie kontrole należy wykonać przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania i w jego trakcie.
Terminologia, definicje i skróty
Kompetentną osobą do montażu rusztowań jest osoba posiadająca uprawnienia dla montażystów rusztowań zgodne z S23 i S26 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 6 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. z 2001 r., 118, poz. 1263), tj. posiada wiedzę o używanych do montażu elementach i [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!