Rękawice ochronne przy zagrożeniu wysoką temperaturą oraz prądem elektrycznym

Rękawice ochronne są jednym z podstawowych środków ochrony indywidualnej. W artykule przedstawiamy rodzaje rękawic i wytyczne dotyczące ich prawidłowego wyboru w zależności od wykonywanej czynności.

Podczas wykonywania pracy każdy pracownik jest narażony na różne zagrożenia i to niezależnie, czy wykonujemy zadania w zakładzie pracy, czy też prywatnie, np. w domu, gdzie również należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a niejednokrotnie o tym zapominamy. Należy pamiętać, że są również prace, które stwarzają wysokie ryzyko wypadku, kiedy musimy zwiększyć elementy bezpieczeństwa i zastosować inne lub dodatkowe środki ochrony indywidualnej. Do takich ŚOI należą np. rękawice ochronne.

Prace szczególnie niebezpieczne

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w rozdziale 6 mówi o tego typu pracach i co należy przy nich zastosować. Są to tak zwane „prace szczególnie niebezpieczne”. Warto sobie przypomnieć, czym są takie prace i jakie zasady podczas ich wykonywania obowiązują. 

Prace szczególnie niebezpieczne to prace takie jak:

  • roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części,
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych,
  • czynności przy użyciu materiałów niebezpiecznych,
  • prace na wysokości,oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.