Stop cichemu i przebiegłemu zabójcy na budowie
Co mówi prawo o czynniku szkodliwym, jakim jest pył?
Największe ryzyko występuje w przypadku osób pracujących w miejscach, w których są one narażone na działanie pyłu kwarcowego o stężeniu przekraczającym dopuszczalną przez prawo wartość graniczną wynoszącą 0,1 mg/m3. Ta wartość dla pyłu kwarcowego obowiązuje we wszystkich krajach zgodnie z dyrektywą UE 2017/2398 od 17.01.2020 r. Musi być przez nie egzekwowana. Prawnie dopuszczalna wartość graniczna dla pyłu drzewnego wynosi 2 mg/m3. Ta wartość graniczna dla drewna musi zostać wprowadzona do 17.01.2025 r.
Oznacza to, że powyższe przepisy dotyczą każdej osoby pracującej w budownictwie. W szczególności wykonującej prace przy instalacjach sanitarnych/grzewczych/klimatyzacyjnych oraz elektrycznych, a także pracującej z płytami gipsowo-kartonowymi. Innymi słowy, dotyczą każdej profesji wymagającej wiercenia, dłutowania, bruzdowania czy szlifowania w zamkniętych pomieszczeniach. Ze względu na przetwarzane materiały – beton, gazobeton, cegły, cegły wapienno-piaskowe, drewno i kompozyty – maksymalne dopuszczalne wartości są osiągane już w trakcie jednej sekundy cięcia, wiercenia czy bruzdowania. Powyżej tej granicy zagrożenia dla zdrowia są poważne, nawet jeśli skutki są odczuwalne dopiero w perspektywie długoterminowej.
Do wyobraźni powinien trafić fakt, że jeśli w pomieszczeniu gołym okiem widoczne są unoszące się w powietrzu drobinki pyłu, oznacza to, że stężenie pyłu w powietrzu zostało przekroczone kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy.
Przeczytaj również: Pył jako zagrożenie pożarem i wybuchem</...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych