Pył jako zagrożenie pożarem i wybuchem
Zapylenie w środowisku pracy jest traktowane jako zagrożenie wpływające negatywnie na układ oddechowy pracownika. Pył należy również rozpatrywać w kontekście zagrożenia pożarowego i wybuchowego.
Obecność różnego rodzaju pyłów jest sprawą oczywistą zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego człowieka. Wprawdzie wiele z tych pyłów jest niemal niewidocznych gołym okiem, to wywierają one poważny wpływ na środowisko naturalne oraz na zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas. Niektóre ze wspomnianych pyłów mają właściwości palne i wybuchowe, co ma szczególne znaczenie w ocenie ryzyka zawodowego.
Pierwszym opisanym wybuchem pyłu był wybuch mąki, a zdarzenie to miało miejsce 14 grudnia 1785 roku w centrum Turynu we Włoszech. Efektem tego zdarzenia było całkowite zniszczenie budynków [1]. Wobec tego z pozoru niegroźne pyły (czasami znajdujące się w każdym domu) mogą być przyczyną wybuchów porównywalnych w skutkach do wybuchów gazów, z wyraźnym zaznaczeniem, że istnieją pomiędzy tymi zjawiskami zasadnicze różnice. Jako materiał zdolny do wybuchu należy traktować każdy pył palny, który u źródła uwalniania może tworzyć mieszaninę pyłowo-powietrzną o odpowiednim stężeniu (tj. przekraczającym dolną granicę wybuchowości), a również pył, który, osadzając się na różnych powierzchniach, tworzy warstwę, która w wyniku ogrzania może stać się źródłem zapłonu [2]. Antropogeniczne źródła pyłów emitują pyły różniące się od siebie wielkością ziaren, składem chemicznym oraz mineralogicznym. Przykładowymi ich źródłami antropogenicznymi są:
- energetyka zawodowa i przemysłowa,
- rolnictwo,
- metalurgia,
- motoryzacja,
- transport,
- technologie przemysłowe,
- procesy wykorzystania oraz unieszkodliwiania odpadów,
- przemysł chemiczny,
- produkcja materia...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych