„Promotor BHP” nr 3/2023
Głównym tematem najnowszego wydania „Promotora BHP” są zagrożenia przy obróbce metali. W numerze 3/2023 można znaleźć również artykuły o: ocenie ryzyka zawodowego podczas czyszczenia powierzchni metali metodą strumieniowo-ścierniową, przygotowaniu do oceny ryzyka zawodowego, przewozach towarów niebezpiecznych w łańcuchu transportowym, Dyrektywie Seveso III, kierunkowych źródłach dźwięku i mikrofonach w środowisku pracy, wypadku, w którym metalowy opiłek uszkodził oko pracownika, nowelizacji Kodeksu pracy związanej z kontrolą trzeźwości pracowników, ćwiczeniu asertywności.
Czasopismo „Promotor BHP” nr 3/2023 w wersji online znajdziesz w sekcji „BHP online”. Czytaj wydanie elektroniczne >>
Temat numeru
Zagrożenia zawodowe operatora maszyn do obróbki skrawaniem metali
Rozpoznanie zagrożeń zawodowych na stanowisku operatora maszyn do obróbki metali wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pracy pracownika.
Ocena ryzyka
Ocena ryzyka zawodowego przy czyszczeniu powierzchni metali metodą strumieniowo-ścierną
Praca podczas obróbki powierzchni metali metodą strumieniowo-ścierną wiąże się z zagrożeniami związanymi m.in. z pracą z maszynami i tworzącym się zapyleniem. Jak wygląda ocena ryzyka zawodowego na tym stanowisku?
Praktyczne wskazówki, jak przygotować się do oceny ryzyka zawodowego
Jak prawidłowo przygotować ocenę ryzyka zawodowego na określonym stanowisku pracy? Przedstawiamy wytyczne, które należy brać pod uwagę.
Bezpieczeństwo pracy
Przewozy towarów niebezpiecznych w łańcuchu transportowym
W artykule przedstawiamy dokumenty obowiązujące podczas przewozu towarów niebezpiecznych drogą lądową, morską i lotniczą.
Zakłady dużego i zwiększonego ryzyka. Dyrektywa Seveso III
Obecnie obowiązująca Dyrektywa Seveso III umożliwia podniesienie poziomu ochrony przed wypadkami w sektorze zakładów stosujących substancje niebezpieczne.
Krzysztof Fiłończuk, Paweł Narecki
Kierunkowe źródła dźwięku i mikrofony w środowisku pracy
Wyjaśniamy, czym jest charakterystyka kierunkowa i omawiamy zastosowanie w środowisku pracy matryc głośnikowych i mikrofonowych. To istotne zagadnienia w obszarze kontrolowania narażenia na hałas w środowisku pracy.