Reklama

Praktyczna nauka zawodu. Czy zajęcia były prowadzone właściwie?

Pomieszczenia pracy powinny spełniać określone prawem wymogi. Aby praca mogła być wykonywana bezpiecznie, należy przede wszystkim zapewnić pracownikom odpowiednio dużo tzw. wolnej powierzchni stanowiska pracy. Jej wymiary powinny zapewnić pracownikom pełną swobodę ruchu, wystarczającą do wykonywania powierzonej pracy bezpiecznie i efektywnie. Na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi oraz co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia (§ 19 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). Są to oczywiście wielkości minimalne, w związku z tym, jeżeli pracodawca ma taką możliwość, może zapewnić większe pomieszczenia pracy. 1.09.2009 r.

Instrukcję dotyczącą organizacji stanowisk pracy

Centrum Kształcenia Ustawicznego wprowadziło w życie Instrukcję dotyczącą organizacji stanowisk pracy. I tak:

  • pkt. 4.1.
    1.1. […] Pracodawca powinien zapewnić przynajmniej minimalne wymiary pomieszczeń pracy […].
  • pkt. 2.
    […] Wymiary wolnej (tzn. niezajętej przez żadne urządzenia) powierzchni stanowiska pracy, powinny zapewnić pracownikom pełną swobodę ruchu, wystarczającą do wykonywania powierzonej pracy w sposób bezpieczny oraz możliwie najbardziej efektywny […].
  • pkt. 4.
    […] Minimalne wymiary przypadającej na każdego pracownika wolnej powierzchni podłogi wynoszą 2 m2, natomiast wolnej objętości pomieszczenia – 13 m3”.

W omawianym przypadku nie mamy do czynienia ze stanowiskami pracy, lecz z boksami do przeprowadzenia egzaminu kończącego naukę i potwierdzającego kompetencje zdającego w określonym zawodzie. Wskazania, w jaki sposób ma być przygotowane stanowisko egzaminacyjne dla jednego ucznia, podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która bazuje na rekomendacjach wydanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) – Krajowy Ośrodek Wsparcia Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU).

Dwie osoby w jednym boksie

Dokonując oględzin boksów w Centrum Praktycznego Kształcenia, stwierdzam, że boksy zorganizowano tak, aby mogły w nich uczyć się dwie osoby. Należy podkreślić, że egzamin końcowy prowadzi się w formie praktycznej i dane zadanie wykonuje jeden uczeń w danym boksie. Żaden przepis nie zabrania i nie stoi na przeszkodzie, aby podczas całego cyklu szkolenia praktycznego dwie osoby przebywały w jednym boksie, ucząc się danego zawodu, tym bardziej że każdy boks ma wystarczającą powierzchnię w przeliczeniu na jedną osobę.

Biorąc pod uwagę § 19.2. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (t.j.: Dz.U. z 2013 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) tj., że „Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).” – stwierdzam, że warunek ten jest spełniony w każdym z siedmiu boksów.

Ad 4.

W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r., Nr 169 poz. 1650 z późń. zm.) w § 19.2. cyt. rozporządzenia na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.