Zagrożenia i środki ochrony zdrowia oraz życia pracowników na placu budowy
Skutecznym sposobem ograniczenia niekorzystnego wpływu czynników środowiska pracy na pracownika budowlanego jest stosowanie odpowiednich środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Pracodawcy muszą o nie zadbać.
Budownictwo, obok górnictwa i rolnictwa, należy do sekcji gospodarki o jednym z najwyższych wskaźników statystycznych wypadkowości. Jest to wynikiem specyfiki prowadzonych robót budowlanych na otwartej przestrzeni oraz na stale zmieniających się stanowiskach roboczych, na wysokości lub w wykopach. Pracownik budowlany podczas prowadzonych robót ma do czynienia z zagrożeniami zdrowia i życia. Mogą one być wywołane działaniem sił natury bądź człowieka i mogą doprowadzić do wypadków przy pracy.
Przeczytaj także: Ochrona głowy i górnych dróg oddechowych
Statystyka wypadków i ich analiza
Statystyka wypadków wykazała, że wśród poszkodowanych w budownictwie najwięcej było pracowników w grupie wiekowej 20-49 lat (rys. 1), z małym stażem pracy (rys. 2), zatrudnionych głównie w średnich przedsiębiorstwach (rys. 3). Głównymi przyczynami wypadków były nieprawidłowe zachowanie się pracownika (rys. 4) oraz wydarzenia będące odchyleniem od stanu normalnego powodującego zdarzenie wypadkowe (rys. 5), a głównym wydarzeniem powodującym uraz było uderzenie w nieruchomy przedmiot (rys. 6) podczas poruszania się, operowania przedmiotami i pracy z narzędziami ręcznymi (rys. 7). Urazy doznane przez poszkodowanego w chwili wypadku (rys. 8) były umiejscowione głównie w kończynach górnych i dolnych [9].
Przyczyny wypadków w budownictwie
Demoskopia wypadków [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!