Prace spawalnicze oraz ranga ich zagrożeń i odpowiedzialność pracodawcy
Odzież ochronna
Szkodliwe skutki dla zdrowia pracownika mogą wynikać z braku odpowiedniej odzieży ochronnej przeznaczonej dla spawacza, braku środków ochrony indywidualnej lub, co gorsza, z całkowitego ich braku.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie ŚOI pracownikowi, a obowiązkiem pracownika ‒ stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Wprowadzenie tego obowiązku nie wynika z czyjegoś „widzi mi się”, ale z troski o zdrowie i bezpieczeństwo.
Stosowanie ŚOI zapobiega m.in. oparzeniom rąk lub twarzy, które są generowane przez promieniowanie podczerwone. Bardzo ważna jest również ochrona oczu, której brak może powodować naświetlenie, a w konsekwencji poważne skutki dla wzroku. Ochrona dróg oddechowych to również istotny punkt, którego nie można pominąć na stanowisku spawacza. Z uwagi na wielkość promieniowania, uzależnioną często od technologii i parametrów wykorzystywanych do spawania, zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych filtrów ochronnych zgodnych z normą PN-EN 169.
W procesie spawania łukowego powstają dymy, pyły i gazy, które stanowią kolejne źródło zagrożeń. Choć ich wielkość jest stosunkowo mała, to mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie pracownika. Celem monitorowania prawidłowych parametrów powstających tlenków i gazów jest zlecenie przeprowadzenia pomiarów na stężenie pyłów do akredytowanego laboratorium pomiarowego. Jest to też jeden z obowiązków pracodawcy. Monitorowanie czynników szkodliwych w miejscu pracy przez pracodawcę stanowi jego obowiązek.
10 działań profilaktycznych
- Należy stosować specjalne okulary, przyłbice i tarcze chroniące oczy przed promieniowaniem, pyłami [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!