Praca w trudnych warunkach atmosferycznych w budownictwie
Budowlane stanowiska pracy w większości usytuowane są na zewnątrz. Jak zapewnić odpowiednie warunki pracy na budowie i przygotować dokumentację prawną?
Prace budowlane związane z obiektem to złożone działania zespołowe, techniczne, organizacyjne i finansowe ludzi, przede wszystkim robotników budowlanych. Trudne warunki klimatyczne, nasilające się szczególnie zimą i latem, takie jak: wiatr, deszcz, śnieg, niskie/wysokie temperatury, mgła i szybko zapadający zmrok mogą utrudniać oraz zagrażać bezpieczeństwu pracy. Zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ocenie ryzyka wypadków. Wynik analiz łącznej liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w budownictwie w latach 2010-2018 w poszczególnych kwartałach roku (rys. 1) oraz wskaźniki częstości wypadków (rys. 2a-d) są tego dowodem.
Dbanie o bezpieczeństwo wspólnym obowiązkiem
Dbanie o bezpieczeństwo pracy, niezależnie od pory roku, jest jednym z głównych obowiązków zarówno pracodawców, jak i pracowników. Zgodnie z Kodeksem pracy [23] największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na osobie bezpośrednio kierującej pracownikami (brygadziście, koordynatorze, kierowniku robót/budowy). To właśnie ona powinna dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz zweryfikować, czy pracownicy faktycznie stosują je zgodnie z przeznaczeniem, właściwą organizacją i przebiegiem pracy z uwzględnieniem zabezpieczenia pracowników przed wypadkami przy pracy, mając na uwadze warunki, w których pracownicy wykonują swoje zadania. Osoba kierująca ma też obowiązek poinformować swoich pracowników o zagrożeniu, które dopiero się pojawi. Jeżeli np. wie, że następnego dnia możliwe są podmuchy silnego wiatru, powinna dostarczyć pracownikom instrukcje umożliwiające przerwanie pracy.
Odpowiedzialność [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!