BHP podczas pracy na mrozie
Pracownicy wykonujący swoją pracę na otwartej przestrzeni są narażeni na wychłodzenie, a gdy temperatura spadnie poniżej zera – na niebezpieczne odmrożenia. Przypominamy najważniejsze obowiązki pracodawcy w okresie zimowym oraz wobec pracowników pracujących na zewnątrz.
Praca na otwartej przestrzeni wiąże się z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków przez pracodawcę. Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych miejscach pracodawca ma obowiązek zapewnić w pobliżu miejsca pracy pomieszczenie o temperaturze co najmniej 16 stopni. Ma ono umożliwiać schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się, zmianę odzieży oraz podgrzanie i przygotowanie ciepłego posiłku.
Jeżeli nie ma możliwości zorganizowania takiego pomieszczenia, pracodawca jest zobowiązany zapewnić w pobliżu miejsca pracy odpowiednie źródła ciepła. Powinno się to odbyć przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej, np. koksowniki.
Ponadto, jeśli wydatek energetyczny pracy w ciągu zmiany roboczej wynosi powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet, pracownik ma prawo otrzymać nieodpłatny posiłek.
Jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopni, pracownikom pracującym na zewnątrz w okresie zimowym, pracodawca ma obowiązek zapewnić ciepłe napoje.
Nie bez znaczenia jest również odzież ochronna i środki ochrony indywidualnej. Pracodawca w przypadku prac w niskiej temperaturze musi zapewnić pracownikom odzież ochronną; nakrycia głowy; środki ochronny kończyn górnych i dolnych.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy
[...]