Ergonomia prac biurowych

Praca w biurze, bez względu na to, jaki jest jej charakter, jest pracą siedzącą. Zbyt długo wykonywana może mieć negatywny wpływ na zdrowie osoby zatrudnionej i przyczynić się do powstania wielu dolegliwości.

Praca biurowa kojarzy się niemal jednoznacznie z obsługą systemów komputerowych, będącą na czołowym miejscu zainteresowań właśnie ergonomii. Tymczasem coraz bardziej intensywna i coraz dłużej trwająca praca typu biurowego powoduje znaczącą uciążliwość, zarówno w odniesieniu do układu mięśniowo-szkieletowego, jak i nerwowego. Należy także zauważyć, że praca biurowa (a przynajmniej obsługa komputera stanowiąca jej podstawę) rozciąga się znacznie dalej, poza granice wyznaczone przez ściany pomieszczeń stricte biurowych, ponieważ pracę biurową wykonujemy również w podróży (samolot, pociąg) i oczywiście w domu. W tym ostatnim przypadku chodzi zarówno o wykonywanie zadań związanych z pracą zawodową, szeroko pojętym samokształceniem, jak i rozrywką – wszystkie te czynności w bardzo podobny sposób oddziałują na nasz organizm.

Negatywny wpływ pracy z komputerem

O czym w tej sytuacji należy przypomnieć, aby negatywny wpływ pracy z komputerem był dla człowieka jak najmniejszy? Negatywny w sensie uciążliwości, gdyż kontakt z komputerem nie został uznany za szkodliwy nawet w sytuacji korzystania z niego przez kobiety w ciąży w ciągu ośmiogodzinnej zmiany (bez nadgodzin) i pod warunkiem stosowania 10-minutowych przerw po każdych 50 minutach pracy.

Niepoprawne użycie laptopów

Na pierwszym miejscu przyczyn uciążliwości należy postawić niezbyt poprawne użycie laptopów. Zazwyczaj przyjmuje się, że laptopy jako urządzenia mobilne wyłączone są z działania Rozporządzenia M...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.