O pożarach tłuszczów i nie tylko

Pożary tłuszczów spożywczych są jednym z często występujących rodzajów pożarów. Jak skutecznie i bezpiecznie ugasić ogień?

Ochrona przeciwpożarowa w obszarze prawnym i organizacyjnym, a także technicznym, tak jak cały świat, podlega ciągłym przeobrażeniom. Działania te mają za zadanie uniemożliwić powstanie pożaru lub ograniczyć jego rozwój. Nadrzędnym celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom i obiektom. Właśnie dlatego przed kilkunastoma laty w Europie wyodrębniono nową grupę pożarów – tłuszczów i olejów. Pożary tłuszczów są jednymi z częściej występujących pożarów.

Tłuszcze i oleje spożywcze są znane i stosowane od setek lat, jednak dopiero w ostatnich latach zdecydowano się na wyodrębnienie tego typu materiałów i rozszerzenie klasyfikacji grup pożarów, którą w Europie określają ramy prawne zgodne z normą EN 2. Co spowodowało, że tak się stało?

Jak wspomniano, tłuszcze i oleje stosowane były już od dawna, ostatnie dziesięciolecia przyniosły jednak ogromną zmianę postrzegania bezpieczeństwa człowieka. Życie i zdrowie człowieka stały się jednymi z najważniejszych celów funkcjonowania systemu bezpieczeństwa, nie tylko w wymiarze globalnym, lecz także indywidualnym. Stąd pojawiła się potrzeba i zainteresowanie „indywidualną” działalnością człowieka z perspektywy ochrony przeciwpożarowej. Pożar tłuszczu lub oleju obrazuje to najdobitniej. To typowy „domowy” pożar, z reguły niewielki, wydawałoby się łatwy do opanowania. I tu pojawia się poważny problem. Ugaszenie takiego pożaru, a właściwie jeszcze ognia, jest trudne i niesie ze sobą spore ryzyko dla gaszącego.

Definicja

Zgodnie z EN 2 (w Polsce

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.