Porażenie prądem – i co dalej?
Przepłynięcie prądu przez ludzki organizm może mieć poważne konsekwencje. Objawy mogą być natychmiastowe lub opóźnione. W artykule podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem elektrycznym.
Uraz elektryczny, czyli sytuacja, w której przez ludzki organizm przepłynął prąd, może mieć wpływ na wszystkie układy ciała: mięśniowo-szkieletowy, sercowy, naczyniowy, oddechowy i nerwowy. Ryzyko wystąpienia poważnych urazów w wyniku działania prądu zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są napięcie i natężenie prądu oraz czas jego działania na tkanki. Ludzkie narządy mają różną charakterystykę podatności na urazy elektryczne i może w nich dojść do urazów termicznych, mechanicznych i zaburzeń w przewodnictwie elektrycznym, co powoduje: potencjalnie oparzenia, złamania, zaburzenia rytmu serca, zakrzepicę. Oczywiście w ocenie stanu poszkodowanego należy brać pod uwagę mogące wystąpić urazy wtórne w wyniku upadku z wysokości czy odrzucenia poszkodowanego.
Z analizy dostępnych danych statystycznych wyłania się trójmodalny rozkład osób poszkodowanych przez prąd i są to:
- małe dzieci ‒ najczęściej porażone z domowych źródeł prądu,
- dorastający mężczyźni – ryzykowne zachowania (zabawa w pobliżu źródeł wysokiego napięcia),
- dorośli mężczyźni – narażenia zawodowe.
Osobną grupę stanowią poszkodowani w wyniku porażenia piorunem, którą traktujemy jako podzbiór urazów o unikalnych i trudnych do przewidzenia cechach. Przepłynięcie prądu przez ludzki organizm może mieć poważne konsekwencje metaboliczne i elektrofizjologiczne, ich objawy mogą być natychmiastowe i opóźnione. Dlatego każdą osobę porażoną prądem należy poddać ocenie przez pracownika [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!