Pomiary w środowisku pracy − zagrożenia biologiczne
Czynniki biologiczne
Wpływ czynników na zdrowie pracowników jest podstawą klasyfikacji czynników biologicznych. W zależności od stopnia zagrożenia szkodliwe czynniki biologiczne podzielono na cztery grupy (Dz.U. z 2005 r., nr 81, poz. 716 ze zm. − Załącznik nr 1; tab.1). Grupę pierwszą stanowią czynniki, przez które wywoływanie chorób u ludzi jest mało prawdopodobne. Należą tu osłabione szczepy bakterii, drożdże wykorzystywane w celach produkcyjnych czy inne czynniki biologiczne o działaniu alergizującym. W przypadku narażenia zawodowego na te czynniki, przestrzeganie ogólnych zasad higieny jest wystarczające w celu eliminacji zagrożenia. Grupę drugą stanowią czynniki, które mogą wywoływać choroby u ludzi. Mogą być niebezpieczne dla pracowników, ale rozprzestrzenienie ich w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne.
Metody profilaktyki
Zazwyczaj istnieją w stosunku do nich skuteczne metody profilaktyki lub leczenia. Do tej grupy należą najczęściej występujące w naszym klimacie patogeny i mikroorganizmy warunkowo chorobotwórcze, np.:
- gronkowiec złocisty,
- laseczka tężca,
- krętki boreliozy,
- pałeczki salmonella czy wirusy polio,
- odry i zapalenia wątroby typu A.
Grupa trzecia obejmuje czynniki niebezpieczne dla pracowników, które mogą wywoływać u ludzi ciężkie choroby. Rozprzestrzenianie ich w populacji ludzkiej jest bardzo prawdopodobne.
Zazwyczaj istnieją w stosunku do nich metody profilaktyki lub leczenia, np. pałeczki dżumy, prątki gruźlicy czy [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!