Pola i promieniowanie elektromagnetyczne w ochronie zdrowia
Ocena zagrożeń elektromagnetycznych
Wykonane badania i pomiary pól elektromagnetycznych z uwzględnieniem parametrów technicznych źródła pola-EM określonych przez producenta wykorzystywane w środowisku pracy, środków ochronnych stosowanych w celu ograniczenia emisji, charakterystyki ekspozycji na pole-EM oraz zakresu użytkowania źródeł pola-EM czy też wpływu wykonywanych prac z użyciem określonego źródła tego pola na poziom emisji lub poziom ekspozycji pracownika, wykorzystywane są do opracowania oceny poziomu narażenia na pole-EM źródeł pierwotnych i wtórnych.
Na podstawie oceny poziomu narażenia dla zidentyfikowanych w przestrzeni pracy źródeł pola wyznacza się zasięgi stref ochronnych pola-EM. Ocena wymaga udokumentowania w zakresie wskazanym w §8 ust.1 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Należy zwrócić uwagę, że rozporządzenie nakłada na użytkownika obowiązek oceny zagrożeń elektromagnetycznych w regularnych odstępach czasu uzależnionych od rodzaju i poziomu zagrożeń, jednak nie rzadziej niż co 4 lata.
Zatem ocenę zagrożeń elektromagnetycznych należy wykonywać regularnie z uwzględnieniem zmian w wyposażeniu technicznym, warunkach pracy lub procesie (metodzie lub sposobie) udzielania świadczeń, jak również modyfikacji parametrów technicznych źródła pola oraz skutków wypadków przy pracy z powodu zagrożeń elektromagnetycznych i w sposób ciągły przez cały okres używania danego źródła pola-EM.
Program ochrony zapobiegający przekroczeniu limitów Granicznych Poziomów Oddziaływania (limity GPO)
Limity Granicznych Poziomów Oddziaływania (GPO) to wartości traktowane jako miary oddziaływania bezpośredniego, obejmującego [...]
z wykupionym dostępem subskrypcji PREMIUM.
i sprawdź jakie jeszcze korzyści daje Ci ta subskrypcja!
Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, by cieszyć się korzyściami PREMIUM!
tel. +48 32 788 51 28, e-mail dok@elamed.pl