Pola i promieniowanie elektromagnetyczne w ochronie zdrowia
Ochrona przez zagrożeniami elektromagnetycznymi
W celu zidentyfikowania źródeł pola-EM stanowiących potencjalne zagrożenie dla pracowników konieczne jest przeprowadzenie badania środowiska pracy za pomocą pomiarów i obliczeń parametrów charakteryzujących to pole-EM. Obowiązkiem użytkownika aparatury medycznej generującej pole-EM jest rozpoznanie źródła tego pola, znajdującego się w przestrzeni pracy, ale także poza nią w sytuacji, gdy może ona oddziaływać na pracowników w innym procesie pracy.
Wraz z rozpoznaniem źródła pola-EM użytkownik zobowiązany jest do ustalenia poziomu ekspozycji w przestrzeni pracy z uwzględnieniem parametrów technicznych źródła pola-EM, środków ochronnych stosowanych w celu ograniczenia emisji stanowiących stałe wyposażenie aparatury medycznej, poziomu emisji ze źródła do środowiska lub poziomu pola-EM w jego otoczeniu, charakterystyki ekspozycji lub narażenia, szczegółowo uwzględniając typy źródeł pola-EM oraz zakresy użytkowania źródła pola-EM i wpływ wykonywanych prac na poziom emisji lub poziom ekspozycji pracowników.
W wyniku podjętych działań w celu rozpoznania źródła pola-EM oraz poziomu ekspozycji w przestrzeni pracy wyznacza się miejsca, które dotyczą oddziaływania pola-EM stref ochronnych. Pole-EM stref ochronnych to pole o natężeniu pola-E lub natężeniu pola-M z zakresu określonego jako strefa pośrednia, strefa zagrożenia oraz strefa niebezpieczna.
Badania i pomiary pól elektromagnetycznych
Zasady badania i pomiarów pól elektromagnetycznych, jak również promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości z zakresu 0 Hz – 300 GHz wykonuje się na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 [...]
z wykupionym dostępem subskrypcji PREMIUM.
i sprawdź jakie jeszcze korzyści daje Ci ta subskrypcja!
Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, by cieszyć się korzyściami PREMIUM!
tel. +48 32 788 51 28, e-mail dok@elamed.pl