Pola i promieniowanie elektromagnetyczne w ochronie zdrowia
W służbie zdrowia do przeprowadzania badań i zabiegów medycznych wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których występują pola elektromagnetyczne?
Z artykułu dowiesz się:
- w jaki sposób wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne w ochronie zdrowia,
- jak należy zorganizować stanowiska pracy wyposażone w rezonans magnetyczny,
- jakie są obowiązki pracodawcy, w którego zakładzie pracy na stanowiskach występują pola elektromagnetyczne.
Pole i promieniowanie elektromagnetyczne to powszechne, lecz niewidoczne zjawisko występujące w otoczeniu człowieka. Istnieją naturalne źródła pola i promieniowania elektromagnetycznego, takie jak promieniowanie słoneczne, oraz stworzone przez człowieka, w wyniku rozwoju rozmaitych technologii, takich jak technologie telekomunikacyjne czy technologie medyczne. Pole elektromagnetyczne jest zjawiskiem fizycznym powstającym nierozłącznie wraz z energią elektryczną i zjawiskiem magnetyzmu. Jest efektem komplementarnym dwóch składowych: pola elektrycznego, które powstaje między naładowanymi elektrycznie obiektami, oraz pola magnetycznego, rejestrowanego wokół poruszających się ładunków elektrycznych, jak również stałych magnesów.
Natomiast promieniowaniem elektromagnetycznym nazywamy rozchodzące się w przestrzeni zmiany lub zaburzenia pola elektromagnetycznego, którego efekty mierzy się długością fali (ponieważ posiada ono cechy zjawiska falowego), mogą być identyfikowane jako fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie oraz promieniowanie gamma. W fali elektromagnetycznej pola elektryczne i [...]
z wykupionym dostępem subskrypcji PREMIUM.
i sprawdź jakie jeszcze korzyści daje Ci ta subskrypcja!
Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, by cieszyć się korzyściami PREMIUM!
tel. +48 32 788 51 28, e-mail dok@elamed.pl