Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy dobrze wykonała swoją robotę w 2023 roku

Może Cię także zainteresować: Apel Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach

W swoim wystąpieniu Główny Inspektor Pracy nie koncentrował się jedynie na podsumowaniu przeszłości, ale także zarysował wizję najbliższych wyzwań, z którymi będzie musiała zmierzyć się inspekcja.

– Jako Główny Inspektor Pracy deklaruję, że w nadchodzących latach działania inspekcji pracy będą zmierzały w kierunku wzmocnienia naszej działalności poradniczej i informacyjnej. Chcę bowiem odejść od wizerunku inspektora pracy, który nakłada na pracodawcę karę za najmniejsze nawet przewinienie. Inspektorzy powinni swoją wiedzą i doświadczeniem wspierać biznes, by w ten sposób, we współpracy z pracodawcami, podnosić bezpieczeństwo pracy w Polsce. Jestem przekonany, że w ten sposób szybciej zmniejszymy liczbę wypadków w naszym kraju. Wymaga to jednak zmian w przepisach, które obecnie wydajność pracy inspektorów każą nam mierzyć liczbą wystawionych mandatów – deklarował Marcin Stanecki.

Równość wynagrodzeń

Równie ważnym zadaniem stojącym przed inspekcją pracy w najbliższej przyszłości będą kwestie wynikające z implementacji do polskich przepisów unijnej dyrektywy w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Nie mniej istotnym zadaniem będzie przeciwdziałanie zagrożeniom psychospołecznym, w szczególności mobbingowi w miejscu pracy.

W konsekwencji gwałtownie zwiększającej się w poprzednich latach liczby pracowników zza granicy obecnych na naszym rynku inspekcja pracy jest także gotowa podjąć wszelkie niezbędne starania wynikające ze strategii migracyjnej. Proponowane wzmocnienie uprawnień inspektorów ma na celu skuteczne przeciwdziałanie działaniom, które drastycznie naruszają przepisy obowiązujące w Polsce. Postępowanie niektórych przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców wykracza coraz częściej poza obszar uregulowany prawem administracyjnym i zaczyna wchodzić w zakres obowiązywania przepisów karnych.

– Jeśli nie będziemy takim zjawiskom skutecznie przeciwdziałać, obawiam się, że może to już niedługo negatywnie odbić się na wizerunku Polski na arenie międzynarodowej – ostrzegał Główny Inspektor Pracy.

Wystąpienie szefa inspekcji spotkało się z pozytywną oceną przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych.

Poseł Przemysław Witek przedstawił stanowisko połączonych komisji sejmowych: Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, rekomendujące przyjęcie przez Sejm sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2023. Jak stwierdził poseł Witek, podczas wyjątkowo zgodnych obrad pojawiły się między innymi życzenia kadrowego i finansowego wzmocnienia Państwowej Inspekcji Pracy.

– Wszyscy posłowie zgodzili się, że Państwowa Inspekcja Pracy wykonała dobrze swoją robotę w 2023 roku. A co wybrzmiało szczególnie? Wybrzmiały podziękowania dla pana Marcina Staneckiego, Głównego Inspektora Pracy oraz pani Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, poprzedniczki obecnego Głównego Inspektora Pracy, bo to oni byli odpowiedzialni za tę pracę. Wybrzmiały podziękowania dla inspektorów – mówił poseł Witek

Wyzwania stawiane przez rynek pracy

Posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek, wysoko oceniając działalność inspekcji, podziękowała za wysiłek wszystkich pracowników. Pozytywnie też odniosła się do konieczności wzmocnienia PIP w obliczu wciąż nowych wyzwań stawianych przez rynek pracy.

– Warto podkreślić, że kluczowe jest zaufanie między pracownikami a Państwową Inspekcją Pracy. Przekonanie, że każde zgłoszenie zostanie poważnie potraktowane. To oczywiście wymaga zadbania o samą instytucję, o pracujących tam ludzi, o ich kompetencje i możliwości działania. Bez odpowiedniego finansowania i nadania inspektorom odpowiednich uprawnień nie będzie to możliwe – podkreśliła posłanka Lewicy.

Poseł Wojciech Szarama z Prawa i Sprawiedliwości przychylnie odniósł się do zapowiedzi Głównego Inspektora Pracy o wzmożeniu działań prewencyjnych i edukacyjnych, zmierzających do ograniczenia wypadków przy pracy.

– Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość pozytywnie ocenia informację i sprawozdanie z pracy Państwowej Inspekcji Pracy w roku 2023. Na szczególne podkreślenie zasługuje ta kwota ponad 70 milionów złotych, które dotarły do pracowników w wyniku interwencji inspektorów – mówił poseł Szarama.

Czytaj również: Co trzeba wiedzieć o odzieży wysokiej widzialności?

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.