Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy dobrze wykonała swoją robotę w 2023 roku

Sejm RP przyjął sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku. „Wszyscy posłowie zgodzili się, że Państwowa Inspekcja Pracy wykonała dobrze swoją robotę w 2023 roku” – powiedział poseł Przemysław Witek podczas prezentacji stanowiska połączonych komisji sejmowych: Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej

Może Cię również zainteresować: Główny Inspektor Pracy o monitorach ekranowych

W swoim wystąpieniu na sali plenarnej Sejmu Marcin Stanecki podkreślił, że sprawozdanie dotyczy okresu sprzed powołania go na stanowisko Głównego Inspektora Pracy przez Marszałka RP Szymona Hołownię.

– Proszę więc potraktować prezentowane przeze mnie informacje jako efekt ciężkiej pracy 2678 osób zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Pracy na terenie całego kraju. Spośród nich tylko 1517 osób to inspektorki i inspektorzy pracy, którzy mają bezpośredni wpływ na warunki i bezpieczeństwo pracy w Polsce. Niestety liczba inspektorów z roku na rok maleje. Dlatego jednym z celów, jakie stawiam przed sobą na stanowisku Głównego Inspektora Pracy, jest przywrócenie świetności tego urzędu – mówił Marcin Stanecki.

Warto przytoczyć za słowami Głównego Inspektora Pracy, że w 2023 roku Państwowa Inspekcja Pracy działała sprawnie pomimo ogromu obowiązków nałożonych na nią na przestrzeni ostatnich dekad. Poza kwestiami dotyczącymi warunków zatrudnienia, bezpieczeństwa i higieny pracy czy terminowej wypłaty wynagrodzeń inspektorzy pracy zajmowali się dziesiątkami zadań dodatkowych, od emerytur pomostowych i Pracowniczych Planów Kapitałowych, po materiały pirotechniczne i biobójcze. W tym czasie inspekcja udzieliła też prawie 900 tysięcy porad prawnych.

W zeszłym roku wpłynęło do inspekcji pracy ponad 43 tysiące skarg. Dowodzi to ogromnego zaufania, jakim Polacy darzą inspektorów. W konsekwencji tych skarg inspektorzy przeprowadzili ponad 21 tysięcy kontroli. To dużo, bo wynika z tego, że w zeszłym roku co trzecia z prawie 62 tysięcy wszystkich kontroli została przeprowadzona na skutek zgłoszenia nieprawidłowości.

Główny Inspektor Pracy szczególnie podkreślił, że w 2023 roku dzięki staraniom inspektorów pracy prawie 45 tysięcy pracowników otrzymało pensję i inne świadczenia ze stosunku pracy.

– To mniej więcej tak, jakby wszyscy mieszkańcy Kołobrzegu, po spotkaniu z inspektorem pracy, otrzymali należne im pieniądze. Łączna kwota tych wypłat przekroczyła 71 milionów złotych. Ponadto w wyniku interwencji inspektorów pracy ponad dwa i pół tysiąca osób zatrudnionych dotychczas na kontraktach cywilnoprawnych otrzymało umowę o pracę dającą im wszystkie przywileje wynikające z zatrudnienia na etacie – wyjaśniał obrazowo szef inspekcji.

Zdecydowanie najtrudniejszą, a zarazem priorytetową częścią inspekcyjnej pracy pozostaje badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. W roku sprawozdawczym inspektorzy pracy prześledzili przebieg 1756 wypadków przy pracy zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Pracy. Poszkodowanych zostało w nich blisko 2 tysiące osób. Około 600 osób doznało ciężkich obrażeń ciała, a aż 199 osób straciło życie.

– Nakłada to na nas obowiązek nieustannych starań. Zarówno po stronie inspekcji pracy, jak i pracodawców wszystkich branż, o zwiększenie bezpieczeństwa pracy w Polsce – deklarował Marcin Stanecki.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w 2023 roku inspektorzy pracy wydali ponad 6 tysięcy decyzji o wstrzymaniu pracy w warunkach narażających zatrudnionych na niebezpieczeństwo i ponad 8 tysięcy decyzji o wstrzymaniu eksploatacji maszyn stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia zatrudnionych. Takie działania zapobiegły wielu tragicznym w skutkach wypadkom. Inspektorzy pracy uratowali w ten sposób zdrowie i życie niejednego pracownika.

Omawiając liczne i szeroko prowadzone działania prewencyjne Państwowej Inspekcji Pracy, Główny Inspektor Pracy podkreślił, że ich celem jest budowanie przekonania pracodawców, że zdrowia i życia ludzkiego nie można lekceważyć, a przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, jest jednym z najważniejszych elementów zrównoważonego rozwoju.

Czytaj również: Firmy stawiające na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników docenione

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.