Osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy
Tylko pracownik
Jednym z wymogów związanych z realizacją omawianego obowiązku jest to, że osoba, której pracodawca zamierza powierzyć wykonywanie czynności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, musi mieć status pracownika. Niedopuszczalne jest korzystanie w tym zakresie ze specjalistów zewnętrznych. Czy też osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy-zlecenia z osobą fizyczną czy podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.
Należy również zaznaczyć, że co do zasady pracodawca nie może sam wykonywać działań w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jak wynika z art. 2091 § 4 k.p., taka możliwość dotyczy wyłącznie pracodawców zatrudniających jedynie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych.
Kwalifikacje osoby wyznaczonej do udzielenia pierwszej pomocy
Przepisy nie wskazują, jakie kwalifikacje musi posiadać pracownik wyznaczony przez pracodawcę do świadczenia pierwszej pomocy. Określają jedynie, że szkolenie pracowników powinno uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń (art. 2091 § 3 k.p.). Część przedstawicieli doktryny stoi na stanowisku, że wystarczającą formą przeszkolenia pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy jest standardowe szkolenie BHP. Wstępne lub okresowe – w ramach którego, zgodnie z odpowiednio dostosowanym programem, poruszane są kwestie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Ponadto, wobec braku regulacji dotyczących uprawnień czy kwalifikacji, jakie musi posiadać osoba przeprowadzająca przedmiotowe szkolenie. Nie ma również przeciwwskazań, aby było ono realizowane przez osobę legitymującą się jedynie uprawnieniami do szkolenia pracowników z zakresu BHP. Jednak, z uwagi [...]