Bezpieczeństwo obsługi robota spawalniczego
Rozwój technologiczny przyczynił się do częściowego zastąpienia spawacza robotem. Jakie musi spełnić warunki osoba ubiegająca się o stanowisko operatora robotów spawalniczych? Z jakimi zagrożeniami może mieć do czynienia w codziennej pracy?
Operator robotów spawalniczych jest współodpowiedzialny za właściwy, zgodny z dokumentacją techniczną przebieg całego procesu spawania, wykonywanego z zastosowaniem robota spawalniczego. Częściowo odpowiedzialność w tym zakresie ponosi także osoba programująca robota, co może – jednak nie musi – być realizowane przez operatora robotów spawalniczych. Coraz częściej pracodawcy w ogłoszeniach o pracę informują, że oczekują od operatora robotów spawalniczych umiejętności programowania i przeprogramowywania robota spawalniczego.
Charakterystyka stanowiska
Rozwój techniki sprawił, że w spawalnictwie zastąpiono spawacza robotem. Jednak nie oznacza to, że nie potrzeba w ogóle żadnej ingerencji człowieka podczas procesu łączenia metali. Osoba, która chce obsługiwać robota, powinna mieć ukończone 18 lat. Mieć minimum wykształcenie zawodowo kierunkowe lub techniczne, a także posiadać aktualną książeczkę spawacza. Operator automatów spawalniczych powinien mieć także specjalne kwalifikacje zgodne z PN-EN 1418:2000 – Personel spawalniczy. Egzaminowanie operatorów urządzeń spawalniczych oraz nastawiaczy zgrzewania oporowego dla w pełni zmechanizowanego i automatycznego spajania metali.
Dodatkowym atutem będzie posiadanie świadectw egzaminu kwalifikacyjnego spawacza, potwierdzających uprawnienia do spawania innymi metodami. W takim świadectwie wskazuje się m.in.: metodę spawania, rodzaj spawanego wyrobu (blacha, rura), rodzaj spoiny (czołowa, pachwinowa), rodzaj materiału, z którego są wykonan...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych