Komfort, jakość, bezpieczeństwo – odzież robocza dla wymagających
Ponadto materiały te uzyskują certyfikację niezależnych akredytowanych jednostek badawczych, gdzie określa się:
- nazwę producenta materiału,
- symbol materiału,
- odporność na konserwację, podawaną zwykle w cyklach prania domowego, chemicznego lub przemysłowego w określonej temperaturze.
Obowiązująca do lipca 2013 r. norma PN-EN 471 dzieliła materiały odblaskowe na dwie klasy, był to podział ze względu na właściwości odblaskowe nowych materiałów. Do materiałów klasy I zaliczano materiały odblaskowe wykazujące gęstość powierzchniową współczynnika odblasku nie mniejszą niż 250 cd/(lx/m2); dla klasy II wartość tego parametru musiała wynosić 320 cd/(lx/m2).
W nowej normie PN-EN ISO 20471, która zastąpiła PN-EN 471, nie ma takiego podziału, przedstawiono natomiast cechy odzieży zapewniające jej odpowiedni stopień widzialności, dostosowany do trzech określonych w normie poziomów ryzyka, na które wpływają takie czynniki, jak prędkość pojazdów, w obrębie których znajduje się pracownik oraz aktywne lub bierne użytkowanie drogi.
Rozmieszczenie materiałów
Ważny jest również sposób rozmieszczenia materiałów odblaskowych na odzieży roboczej, a szczególnie ostrzegawczej, który powinien gwarantować optymalną widoczność użytkownika w każdej pozycji. Wymóg ten realizowany jest przez umieszczanie materiałów odblaskowych dookoła sylwetki człowieka: na tułowiu, rękawach i nogawkach.
Podsumowanie
Materiały odblaskowe to dość szerokie zagadnienie, bez zgłębienia którego zamawiający jest narażony na otrzymanie odzieży niespełniającej podstawowych parametrów ochronnych.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!