Ocena ryzyka zawodowego– i co dalej?
Podstawowym narzędziem do poprawy warunków pracy jest ocena ryzyka zawodowego. Rzetelne wykonanie oceny będzie wskazywać nam, jakie zagrożenia występują podczas każdej czynności wykonywanej w pracy. Co najważniejsze, pomoże nam ustalić działania profilaktyczne.
Jak wiadomo, zapewnienie bezpiecznych, a także higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych zadań pracodawcy. Stąd w przepisach prawa znajdziemy zapisy wskazujące na wykonywanie oceny ryzyka zawodowego. Do tych przepisów należą między innymi:
- Kodeks pracy art. 226, 227, 23711a „Pracodawca: Ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, a także o zasadach ochrony przed zagrożeniami”
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (m.in. definicje, § 39 i nast.) „Ryzyko zawodowe jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty – np. niekorzystne skutki zdrowotne, w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy”.
Czytaj także: Zmorą polskiego budownictwa są upadki z wysokości
Poniżej przedstawiono przykładową ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku konstruktora wykonującego projekty przy użyciu komputera. Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadzono za pomocą metody RISK SCORE. Zgodnie z tą metodą poziom ryzyka określa się jako iloczyn trzech parametrów:
- [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!