Ocena ryzyka zawodowego dla prac na stanowisku spawacza
Do podstawowych zadań spawacza należą przygotowanie i montaż konstrukcji metalowych. Jego praca odbywa się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu.
W pomieszczeniach zamkniętych przeprowadza się wszelkie prace wstępne, związane z przygotowaniem elementów lub zespołów konstrukcji przeznaczonych do dalszego montażu. Na wolnym powietrzu dokonuje się ostatecznego ich zespolenia. Stanowisko pracy przygotowuje się do spawania elektrycznego, gazowego, do cięcia łukiem lub tlenem. Spawanie elektryczne odbywa się najczęściej następującymi metodami: MIG, MAG, TIG, elektrodami otulonymi.
Pracy spawacza towarzyszą czynniki szkodliwe, takie jak m.in.: promieniowanie optyczne (podczerwone i ultrafioletowe), odpryski metalu, pyły i dymy, hałas, wibracje (powstające w wyniku stosowania różnego rodzaju sprzętu, m.in.: wiertarek, przecinarek, szlifierek), zmienna temperatura powietrza towarzysząca robotom na wolnym powietrzu. Zagrożenie mogą stanowić także same urządzenia, a szczególnie ich ruchome części. Duże zagrożenia powstają również przy wszelkich pracach związanych z przenoszeniem elementów konstrukcji. Praca spawacza odbywa się często na wysokości lub w głębokich wykopach, co związane jest z możliwością upadku na niższy poziom lub przygniecenia. Bezpieczeństwo prac wymaga przede wszystkim: prawidłowego rozplanowania i przygotowania prac; właściwego doboru metod pracy, a także narzędzi i sprzętu; zastosowania właściwych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.
Pracownik zatrudniony jest zwykle na pełny etat, w systemie zmianowym.
Czytaj także: Zatrucie tlenkiem węgla – przyczyny, skutki, ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych