Wybrane elementy bezpieczeństwa obrabiarek sterowanych numerycznie
Techniczne środki bezpieczeństwa
Głównymi środkami ochronnym są i pozostaną nadal osłony.
Ponieważ w czasie obróbki skrawaniem występuje jednocześnie wiele rodzajów zagrożeń związanych z przestrzenią roboczą, których redukcja wymaga nie tylko uniemożliwienia dostępu do przestrzeni niebezpiecznej operatorowi i innym osobom mogącym znajdować się w otoczeniu maszyny, ale i ochrony przestrzeni zewnętrznej przed elementami oraz substancjami mogącymi opuścić ten obszar i uderzyć czy też oddziaływać na ludzi pozostających poza nim – jedynym sensownym środkiem redukcji pozostają osłony fizyczne. Osłony te muszą również wytrzymać uderzenie elementu, który może zostać wyrzucony ze strefy obróbki. Należy zatem całą przestrzeń roboczą osłonić. Istnieje jednak konieczność okresowego dostępu do wnętrza przestrzeni roboczej. Na przykład w celu zamocowania detalu, jego wyjęcia po zakończeniu cyklu pracy czy też wymiany narzędzia – a zatem ochronę przestrzeni należy przynajmniej częściowo zrealizować za pomocą osłon ruchomych.
Na fot. 3 pokazano przykład tokarki z całkowicie osłoniętą przestrzenią roboczą. Co pozwala na osłonięcie operatora przed zagrażającym działaniem rozgrzanych wiórów, rozchlapywanego chłodziwa, szkodliwych oparów czy oczywiście uderzeniem detalem lub fragmentem ułamanego narzędzia. Istnieje też wiele innych zagrożeń, w tym np. wplątanie. Reasumując, zablokowanie dostępu do całej przestrzeni roboczej w czasie prowadzenia obróbki skrawaniem wpływa na redukcję wielu zagrożeń.
Pokazane na fot. 3 i 4 maszyny posiadają na tyle małą przestrzeń roboczą, że w praktyce nie zachodzi obawa, że osoba może znaleźć się wewnątrz strefy pracy po zamknięciu osłony. Ten przypadek oczywiście nie zachodzi dla maszyny pokazanej n...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych