O zagrożeniach chemicznych na Radzie Ochrony Pracy
Potrzeba nowelizacji ustaw i rozporządzeń
Więcej na temat tej strategii, wyników działań kontrolnych, jak również wynikających z tego problemów mówił dyrektor Jakub Chojnicki. Obszerny materiał przygotowany przez PIP oraz analiza wyników kontroli wskazuje na potrzebę:
- nowelizacji ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, polegającej na dodaniu organu Transportowego Dozoru Technicznego jako właściwego do prowadzenia kontroli/postępowań wprowadzonych do obrotu wyrobów pirotechnicznych do pojazdów zamiast Państwowej Inspekcji Pracy;
- nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.
Wyniki przeprowadzonych kontroli potwierdziły również zgłaszaną wcześniej przez Głównego Inspektora Pracy potrzebę nowelizacji niżej wymienionych rozporządzeń:
- rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy;
- rozp. Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej;
- rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 czerwca 1996 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy przygotowywaniu, podawaniu i przechowywaniu leków cytostatycznych w zakładach opieki zdrowotnej.
Kontrole przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2022 i 2023 w obszarze zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy oraz wydawane w ich wyniku środki prawne, w tym decyzje administracyjne, zapewniają większy poziom bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, jednocześnie – także dzięki prowadzonemu poradnictwu – przyczyniają się do budowania świadomości zagrożeń i poznawania skutecznych sposobów ochrony przed nimi. Kontrole zaplanowane na 2024 rok dotyczą sprawdzenia wypełniania przez pracodawców obowiązków nałożonych przez unijne rozporządzenia dotyczące chemikaliów, tj. REACH, a także CLP.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Przeczytaj również: Urządzenia awaryjne – natryski bezpieczeństwa i oczomyjki