Nowa wersja normy SCC
Najważniejsze różnice w wymaganiach pomiędzy SCC 2008 a SCC 2017
Zacznijmy od zmian ilościowych, a następnie omówimy zmiany jakościowe. W tab. 2 pokazane są najważniejsze zmiany ilościowe pomiędzy starą wersją (SCC 2008) a nową wersją (2017). Warto zwrócić uwagą na podniesienie wymagań dla poziomu SCC*. W poprzedniej wersji z 47 pytań 24 były obowiązkowe (51,1%). W obecnej wersji z 35 pytań dla poziomu SCC* mamy 26 obowiązkowych (71,4%). Warto przypomnieć, że w normie SCC „pytania obowiązkowe” odpowiadają wymaganiom z innych norm dla systemów zarządzania (np. ISO 45001). Oznacza to, że podczas audytu należy wykazać, że dla wszystkich pytań obowiązkowych odpowiedź jest pozytywna. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z niezgodnością i przed uzyskaniem certyfikatu lub podczas audytów okresowych konieczne jest ustalenie przyczyn niezgodności, a także jej zamknięcie.
Na poziomie SCC** liczba obowiązkowych pytań jest podobna w przeliczeniu procentowym (stara wersja – 70,2%, nowa wersja – 77,1%), chociaż i tu stopień wymaganych pozytywnych odpowiedzi jest trochę wyższy. Z ośmiu „pytań do wyboru” firma sama decyduje, które z nich chce „zaliczyć”. Minimum to 50%, czyli 4 pytania. Na poziomie SCCP 33 pytania są obowiązkowe (ponad 90%) i zostają dwa pytania do wyboru, z których należy zaliczyć przynajmniej jedno.
Nowa lista pytań
Warto jeszcze zwrócić uwagę na Annex A, w którym przedstawiona jest lista pytań, na podstawie której firma powinna oceniać swoich podwykonawców [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!