Niesprawna linia produkcyjna przyczyną wypadku przy pracy
Obowiązkiem pracodawcy jest udostępnienie pracownikom na terenie zakładu pracy odpowiednio przystosowane maszyny oraz wcielenie w życie takich rozwiązań, które zminimalizowałyby ryzyko związane z ich użytkowaniem.
Maszyny można wprowadzać do obrotu lub oddawać do użytku, jeżeli: przy prawidłowym zainstalowaniu i konserwacji oraz zastosowaniu zgodnym z przeznaczeniem lub w warunkach, które można przewidzieć, nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia osób, zwierząt domowych lub mienia oraz spełniają wymagania przepisów ww. rozporządzenia. Podstawy prawne, które mają zastosowanie w omawianej sprawie:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (t.j.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. nr 199, poz. 1228 z późn. zm.).
Nowa definicja „maszyny”
Pracodawca, w przypadku gdy pracownik ma kontakt z maszynami i urządzeniami technicznymi podczas pracy, ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności zabezpieczyć pracownika przed:
- urazami,
- działaniem czynników chemicznych,
- porażeniem prądem elektrycznym,
- nadmiernym hałasem,
- działaniem drgań mechanicznych,
- promieniowaniem,
- innymi szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami środowiska pracy.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!