Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Nieludzkie traktowanie pracowników tymczasowych

Kilkudziesięciu Polaków z międzynarodowej grupy blisko 200 pracowników tymczasowych, zakwaterowanych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu, ujawniono podczas wspólnych działań kontrolnych przedstawicieli niemieckich urzędów, a także polskich i holenderskich inspektorów pracy.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy brali udział w kontrolach prowadzonych przez niemiecką, a także holenderską inspekcję pracy na terytorium obu państw. W tym w miejscowościach Kleve i Kranenburg. Na celowniku znalazły się agencje zatrudnienia.

Jak powiedział w wywiadzie dla niemieckich mediów Cosmin Boiangiu, dyrektor wykonawczy Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA): – Niektóre firmy próbują uniknąć kontroli władz jednego państwa członkowskiego UE, umieszczając pracowników za granicą, w innym kraju UE, ale na niedopuszczalnych warunkach. Transgraniczne wspólne inspekcje organizowane przez organy krajowe i Europejski Urząd ds. Pracy mogą przeciwdziałać takim transgranicznym naruszeniom praw pracowniczych i sprawić, że mobilność pracowników w UE będzie bardziej sprawiedliwa.

Międzynarodowe kontrole transgraniczne

Międzynarodowe kontrole transgraniczne zostały przeprowadzone 4 i 5 listopada 2023 roku. Zidentyfikowano całą gamę naruszeń prawa. W tym stwarzających zagrożenie zdrowia i życia, w 18 obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej, a także przemysłu mięsnego.

Podczas kontroli lokali mieszkalnych funkcjonariusze organów ścigania stwierdzili, że w 17 mieszkaniach w skontrolowanych obiektach zbiorowego zakwaterowania panowały warunki zagrażające życiu i zdrowiu. W związku, z czym zostały one natychmiast zamknięte. W lokalach stwierdzono m.in.:

  • otwarte linie energetyczne,
  • nieizolowane rozdzielacze prądu,
  • brak alarmów przeciwpożarowych i gaśnic,
  • awarie instalacji wodnej,
  • niesprawne urządzenia sanitarne,
  • a także awarie centralnego ogrzewania.

W innych przypadkach do zakwaterowania wykorzystywano, niezgodnie z przeznaczeniem, poddasza bez dróg ewakuacyjnych i środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Niektóre ze skontrolowanych ośrodków zakwaterowania zbiorowego były również wykorzystywane niezgodnie z przepisami budowlanymi. Dlatego też na bieżąco są wydawane zakazy użytkowania.

Podsumowanie kontroli

Łącznie w ośrodkach tych zakwaterowanych było około 180 rumuńskich i polskich pracowników agencji pracy tymczasowej. Większość z nich była nieświadoma praw przysługujących najemcom. Pracodawcy zostali zobowiązani do zapewnienia w trybie natychmiastowym blisko 80 pracownikom tymczasowym z Polski, Rumunii i Słowacji bezpiecznego i odpowiedniego zakwaterowania.

Cytując za niemieckimi mediami:

Christop Gerwers, starosta powiatu Kleve: „Kontynuacja wspólnych inspekcji stanowi wyraźny sygnał dla osób stojących za zorganizowanym wyzyskiem pracowników tymczasowych. Niegodne warunki życia muszą zostać wyeliminowane. Chcemy zobaczyć rozsądne, odpowiednie i humanitarne zakwaterowanie”.

Wolfgang Gebing, burmistrz Kleve: „Poprzez wspólną kampanię kontrolną dajemy jasno do zrozumienia, że w Kleve nie ma miejsca na nieludzkie warunki zakwaterowania. Będziemy nadal zdecydowanie bronić godności i bezpieczeństwa wszystkich mieszkających tu ludzi. Chciałbym podziękować Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Cyfryzacji Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia za koordynację operacji kontrolnej, a także wszystkim zaangażowanym służbom ratunkowym i władzom za ich oddaną i doskonałą współpracę, która w znacznym stopniu przyczyniła się do sukcesu operacji”.

Kampania kontrolna została zainicjowana i koordynowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Cyfryzacji Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia i przeprowadzona we współpracy z organami ochrony pracy. W niemiecko-holenderskim regionie przygranicznym przeprowadzono już cztery kampanie kontrolne na dużą skalę. W czynnościach brały udział – oprócz inspekcji pracy – również inne służby, m.in. policja, straż pożarna, przedstawiciele władz lokalnych oraz pracownicy odpowiednika polskiego nadzoru budowlanego, odpowiedzialni za techniczną kontrolę budynków mieszkalnych.

Źródło: PIP

Może Cię także zainteresować: Bezpieczeństwo w pracy a wellbeing – co ma wpływ?

Galeria

Reklama
behapowcy zarejestruj się
Reklama
dlaSpecjalistow.pl

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 1 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 1 (album)

139,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.