Mobbing w przedsiębiorstwie. Przyczyny, występowanie i przeciwdziałanie – cz. I
Mobbing i ogólnie zachowania o charakterze toksycznym niestety stają się coraz częstsze w świecie organizacji. W polskim prawie pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Jak wyeliminować lub choćby ograniczyć występowanie przemocy w miejscu pracy?
W ostatnim ćwierćwieczu badacze stosunków międzyludzkich i procesów kierowania ludźmi w organizacjach wyodrębnili szczególny rodzaj konfliktu w miejscu pracy. Nazwali go mobbingiem. Mobbing stał się przedmiotem zarówno badań naukowych, jak też modnym tematem artykułów o charakterze publicystycznym, a w kilku krajach zachodnich jest już przedmiotem regulacji prawnych i penalizacji [3, 4].
Mobbing w pracy to zjawisko, które zbiera potężne żniwo w naszych czasach. Celem tego postępowania wobec podwładnych jest często poniżenie, ośmieszenie pracownika, odizolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu. W świetle badań przejawy mobbingu i ogólnie zachowania o charakterze toksycznym stają się coraz częstsze w świecie organizacji. Obecność terroru psychicznego (a w skrajnych sytuacjach także fizycznego) w organizacji, przedsiębiorstwie czy instytucji rodzi poważne koszty. Nie są to tylko koszty indywidualne (utrata zdrowia, zachwianie relacji między pracownikami), ale także organizacyjne (absencja, spadek produktywności, duża fluktuacja personelu) i społeczne (partycypacja w kosztach związanych z wcześniejszym kończeniem kariery zawodowej poszkodowanych). Przekładają się one na konkretne liczby.
W prawie polskim pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Gdy tego nie robi, narusza prawo. Jednym z wyjaśnień zaistnienia sytuacji pozwalającej na mobbing jest odchudzanie i spłaszczanie struktur w firmach, a co za tymi idzie – stwarzanie większej swobody do działania osób zachowujących się w sposób nieetyczny i szkodliwy dla innych [18]. Dla...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych