Mobbing w przedsiębiorstwie. Jego przyczyny, występowanie i przeciwdziałanie mu – cz. II
W drugiej części artykułu dotyczącego mobbingu w przedsiębiorstwie omawiamy jego przebieg oraz indywidualne, organizacyjne i społeczne skutki. Podpowiadamy również, jak zapobiegać zjawisku mobbingu w organizacji.
Mobbing jest zjawiskiem o charakterze dynamicznym, trwającym przez pewien okres, przebiegającym w sposób ciągły i konsekwentny. Nie ma określonego schematu przebiegu mobbingu, ponieważ może on przybierać różne formy. Jednakże można zauważyć pewne prawidłowości, które często mają miejsce w sytuacjach mobbingowych. Poniżej przedstawiono przebieg mobbingu podzielony na fazy.
Faza pierwsza
W fazie pierwszej następuje pierwszy incydent, zdarzenie, w którym mobber stosuje zachowania mobbingowe, takie jak: szykanowanie, prześladowanie czy nękanie. Początkowo ofiara jest zdumiona jego zachowaniem, nie rozumie sytuacji, w której się znalazła. Ofiara próbuje wyjaśnić sytuację, natomiast prześladowca nie widzi takiej potrzeby – zgłasza brak konfliktów, przybiera postawę pełną życzliwości wobec ofiary. Mobber stara się uśpić czujność ofiary, równocześnie stosując kolejne szykany naprzemiennie z postawą uprzejmości i grzeczności. Zachowania mobbera niepokoją ofiarę, nie rozumie ona tego, co ją spotyka – z jednej strony życzliwość, a z drugiej – wrogość.
Faza druga
Faza druga ma miejsce, kiedy zachowania mobbingowe przybierają na sil...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych