Metody badań i pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Wytyczne dotyczące wyposażenia pomiarowego – cz. I

Do czynników szkodliwych występujących w miejscach pracy można zaliczyć np. hałas czy drgania mechaniczne. Sprawdzamy, jakie są wytyczne dotyczące wyposażenia pomiarowego stosowanego w badaniach i pomiarach tego typu czynników szkodliwych.

Laboratoria badawcze, takie jak Laboratorium Badań Środowiska „Silesia Lab”, wykonują badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Mogą realizować działalność laboratoryjną (wykonywanie badań, a także pobieranie próbek) w obszarze regulowanym, wynikającym z przepisów prawa, tj. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2011, nr 33, poz. 166), zwanego dalej „rozporządzeniem”, lub w obszarze dobrowolnym [1].

Akredytacja na wykonywanie badań

Realizując badania i pomiary w obszarze regulowanym, laboratoria muszą uzyskać akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Akredytację wydaje się na podstawie przepisów Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. 2021 poz. 1344). Rozporządzenie przewiduje pewne wyjątki związane z niedostępnością/brakiem akredytowanych laboratoriów badawczych na rynku. Ich zakres obejmuje realizację badań i pomiarów poszczególnych czynników szkodliwych. W sytuacji takiej niedostępności istnieje możliwość przeprowadzenia badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia m.in. przez laboratoria szkół wyższych lub instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, laboratoria inspekcji sanitarnej, jak również laboratoria prowadzone przez jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne, które spełniły wymagania przywołane w rozporządzeniu [2].

Uzyskanie akredytacji na wykonywanie badań i pomiarów czynników szkodliwych w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.