Bezpieczeństwo pracy mechanika pojazdów samochodowych
Mechaniczno-elektryczny warsztat samochodowy
Istnieje szereg obiektów zaplecza technicznego motoryzacji, w których realizuje się usługi dotyczące utrzymania pojazdów samochodowych (czynności obsługowe i naprawcze). W obiektach tych znajdują się specjalistyczne stanowiska oraz wyposażenie, którym są urządzenia i narzędzia.
Do podstawowych obiektów zaplecza technicznego motoryzacji zaliczyć należy różnego rodzaju warsztaty, ale nie tylko. Najczęściej są to: warsztaty obsługowo-naprawcze, warsztaty blacharskie i lakiernie, warsztaty elektryczno-elektroniczne, stacje kontroli pojazdów, warsztaty wulkanizacyjne oraz myjnie. We wszystkich tych obiektach wykonywane są naprawy i obsługa różnych podzespołów, a także układów pojazdów oraz pojazdów jako całości. Zależnie od tego, jakie czynności wykonuje pracownik i w jakim obiekcie pracuje, rozróżnia się takie stanowiska, jak: mechanik samochodowy; elektromechanik samochodowy; elektryk lub elektronik; blacharz; lakiernik; diagnosta; pracownik myjni.
Warsztaty obsługowo-naprawcze stanowią najbardziej uniwersalne obiekty zaplecza technicznego motoryzacji. Odbywają się w nich naprawy bieżące i czynności obsługowe podzespołów, układów oraz części pojazdów. Najczęściej czynności dotyczą głównych układów pojazdu (układy zawieszenia, kierowniczy, hamulcowy, napędowy i przeniesienia napędu).
Układ elektryczny pojazdu
W związku z tym, że obecnie użytkowane pojazdy posiadają szereg układów elektrycznych i elektronicznych, często zdarza się, że czynności wykonywane w tych warsztatach dotyczą również prac nad układem elektrycznym pojazdu i nad jego komponentami elektronicznymi. Wszystkie te czynności odbywają się na specjalistycznych stanowiskach i wymagają użycia urządzeń, sprzętu oraz narzędzi – zarówno tych najprostszych, jak i tych skomplikowanych, charakteryzujących [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!