Materiały odblaskowe dla ochrony osób. Geneza powstania, zastosowanie, bezpieczeństwo
Aż trudno uwierzyć, że historia powstania materiałów odblaskowych liczy już ponad 80 lat. Pierwsze prace nad materiałami odblaskowymi zapoczątkowano już w latach 30. ubiegłego stulecia. Jak to się zaczęło?
Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, tak było również w przypadku firmy 3M. Stany Zjednoczone jako wówczas najbardziej zmotoryzowany rynek na świecie borykały się z problemem wzrastającej liczby wypadków po zmroku. Aby zapobiec temu problemowi, ówczesny pracownik firmy Harry Heltzer, późniejszy prezes zarządu, zapoczątkował pracę nad foliami odblaskowymi. W tym celu potrzebne mu były szklane kulki, które sprowadzał aż z Czechosłowacji, jednak nie do końca był z nich zadowolony – po prostu nie spełniały jego oczekiwań. Wybrał swoją, trzeba przyznać, dość ekstrawagancką metodę pozyskiwania tychże kulek. Otóż stopione szkło zrzucał z IV piętra biurowca firmy. Podczas lotu część szkła formowała się w kuleczki w kształcie kropli, później zbierał je i przyklejał na taśmę. W wyniku jego działań niedługo później stanął pierwszy znak odblaskowy, który pojawił się przy drodze w Minneapolis we wrześniu 1939 roku. To był dopiero początek. Z dekady na dekadę z roku na rok technologia produkcji materiałów odblaskowych była coraz bardziej zaawansowana. Dzięki temu uzyskiwane materiały odblaskowe miały coraz szersze zastosowanie.
Materiały odblaskowe - budowa
Budowa materiałów odblaskowych stosowanych na odzieży sprawia, że działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła w kierunku jego źródła. Nie rozpraszając go. Jednak należy mieć na uwadze, że samo posiadanie [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!