Kultura BHP na budowie
Modele międzykulturowe
Przegląd literatury dotyczącej tematyki BHP oraz doświadczenia własne autora [1-3, 5-16,18, 23] pozwoliły wyodrębnić trzy główne modele międzykulturowe:
- Model kulturowej dominacji, polegający na narzuceniu całej budowie lub partnerom (podwykonawcom) norm i wartości kultury macierzystej. Kultury inne muszą jednostronnie dostosować się do kultury dominującej, ponieważ w przeciwnym przypadku są dyskryminowane lub ignorowane.
- Model kulturowego współistnienia, polegający na poszukiwaniu kompromisu między kulturami partnerów (podwykonawców), który koncentruje się na rozwiązaniach, które są do przyjęcia przez wszystkich zainteresowanych.
- Model współpracy kulturowej, polegający na założeniu, że interakcja międzykulturowa może przyczynić się do utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracy, a także ochrony zdrowia na budowie lub do podniesienia tego poziomu.
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia podczas wykonywania prac na wysokości w budownictwie
Praktyki organizacyjne
Pomocne w kształtowaniu kultury BHP na budowie mogą być poniżej przedstawione praktyki organizacyjne. Są one wskazywane przez specjalistów jako niezbędne do skutecznego kształtowania, a także utrzymywania wysokiej kultury bezpieczeństwa pracy. Do podstawowych należą:
- zaangażowanie kierownictwa budowy – polega na wyrażaniu przez kierownika budowy, kierowników robót, majstrów i brygadzistów osobistego zainteresowania, a także troski o bezpieczeństwo pracowników; uwzględnianiu spraw BHP przy planowaniu, jak również wdrażaniu zmian organizacyjnych, technologicznych i personalnych;
- usprawnianie komunikacji interpersonalnej – polega na rzetelnym, a także systematycznym informowaniu wszystkich [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!