Kryzys psychiczny szansą na rozwój i zmianę

Bardzo wielu sytuacji kryzysowych nie da się uniknąć. Warto wiedzieć, że kryzys psychiczny może nieść także pozytywne konsekwencje.

Świat, w którym żyjemy, wywiera na nas nieustanną presję osiągnięcia sukcesu – czy to na polu zawodowym, czy też prywatnym. Prestiżowa, dobrze płatna i spełniająca nasze aspiracje praca, udana rodzina, dom, zagraniczne wojaże… Można by jeszcze długo wymieniać kolejne elementy tego „idealnego obrazu” z nami w roli pierwszoplanowej. W tym sztucznie wykreowanym świecie nie ma miejsca na problemy, niepowodzenia życiowe, a tym bardziej kryzysy. A przecież momenty trudne zdarzają się także w naszym życiu, często są w nim nawet obecne na stałe.

Sytuacje kryzysowe

To, że kryzysy wpisane są w ludzkie życie – co musi mocno i dobitnie wybrzmieć – powinniśmy zrozumieć i zaakceptować. Przecież każdy z nas może ulec wypadkowi, zachorować czy stracić pracę. Realne doświadczenie kryzysu może stać się także naszym udziałem. Bardzo wielu sytuacji kryzysowych nie sposób uniknąć. Są one konsekwencją nieprzewidzianych okoliczności, w obliczu których zawodzą wszystkie znane nam do tej pory sposoby walki z przeciwnościami. Zdarza się także, i to dosyć często, że doprowadzają do nich problemy, przed konfrontacją z którymi nie jesteśmy w stanie już dłużej uciekać i odkładać ich „na później”. Jednakże to, jak przeżyjemy sytuacje kryzysowe, zależy w ogromnej mierze od tego, jak sobie z nimi poradzimy.

Dlatego trzeba dostrzec, że kryzys psychiczny można rozumieć nie tylko jako zagrożenie i dotykające nas zło, ale także jako szansę. Pozytywne przejście kryzysu stwarza bowiem możliwość rozwoju i staje się szansą na nabycie nowych umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami losu. Może stanowić...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.