Reklama

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 55 tysięcy kontroli

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przedstawił na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2025-2027.

Z informacji przedstawionej w Sejmie 3 grudnia 2024 r. przez Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego wynika, że ważną częścią aktywności inspekcji pracy w przyszłym roku będzie weryfikacja legalności powierzania i wykonywania pracy zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Działania ukierunkowane będą nie tylko na ujawnianie przypadków pracy niezadeklarowanej, czyli świadczonej całkowicie na czarno. Pod uwagę będzie brana praca zadeklarowana fałszywie (np. wykonywana faktycznie w wyższym wymiarze czasu pracy lub za wynagrodzenie wyższe niż wskazane w umowie o pracę). Jak będą wyglądać kontrole PIP w 2025 roku?

W przypadku informacji o dużych grupach zatrudnionych cudzoziemców kontrole legalności ich pracy i pobytu będą prowadzone przez zespoły inspektorów pracy ze wsparciem Straży Granicznej. Ze względu na wagę problemu ten rodzaj kontroli ma znaczenie strategiczne i będzie prowadzony z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków.

Przeczytaj również: Główny Inspektor Pracy u laureata konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”

Kontynuowane będą kontrole w agencjach zatrudnienia oraz w agencjach pracy tymczasowej i u pracodawców użytkowników. Inspektorzy pracy zwrócą szczególną uwagę na stosowanie w pracy tymczasowej zatrudnienia cywilnoprawnego. Tj. na ujawnianie przypadków, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Wezmą pod uwagę również obchodzenie przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zwłaszcza poprzez wykorzystywanie usług outsourcingowych, które w praktyce stanowią pracę tymczasową.

Reagowanie na sygnały o naruszeniach przepisów prawa pracy

W roku 2025 inspektorzy pracy, poza zwykłymi działaniami polegającymi na reagowaniu na sygnały o naruszaniu przepisów prawa pracy (przede wszystkim dotyczące nieprawidłowości związanych z wypłatą wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń, czasem pracy oraz stosunkiem pracy i szeroko rozumianymi warunkami pracy), szczególnie uważnie przyjrzą się skargom obejmujących takie zagadnienia, jak:

  • przestrzeganie przepisów dotyczących pracowniczych planów kapitałowych,
  • przestrzeganie przepisów związanych z wykonywaniem pracy w sposób zdalny,
  • temperatury w miejscu pracy,
  • funkcjonowanie firm działających za pośrednictwem elektronicznej platformy usług lub podmiotów z nimi współpracujących,
  • mobbing,
  • ochrona sygnalistów,
  • wynagradzanie kobiet i mężczyzn za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.

Główny Inspektor Pracy zapowiedział też uruchomienie w 2025 r. kampanii popularyzującej najnowsze rozwiązania prawa pracy dotyczące rodzicielstwa. Celem kampanii będzie przedstawienie pracodawcom i pracownikom obowiązujących regulacji w tym zakresie.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie również kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących uprawnień rodzicielskich. Ma to istotne znaczenie także dla oceny, jak w praktyce działa koncepcja work-life balance. Kontrolowane będzie przestrzeganie nowych przepisów Kodeksu pracy dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 r.

Programy prewencyjne

Nowa oferta prewencyjna dla pracodawców zawiera m.in. program „Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy”. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy program ten stanowić będzie istotne wsparcie dla firm zainteresowanych ograniczaniem tego typu zagrożeń.

– Stres, molestowanie a przede wszystkim mobbing to zjawiska, które dotykają coraz większą grupę pracowników. We wszystkich okręgowych inspektoratach pracy organizowane będą konferencje. Ich celem ma być uświadamianie pracodawcom i pracownikom skutków zagrożeń psychospołecznych oraz przedstawianie sposobów ich ograniczania. Szczególny nacisk położymy na pokazywanie dobrych praktyk i rozwiązań stosowanych z powodzeniem w zakładach pracy. W trakcie tych spotkań zamierzamy wykorzystywać również materiały opracowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – zadeklarował Marcin Stanecki.

Ponadto inspekcja pracy nadal będzie realizować w szkołach i na uczelniach program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program skierowany jest do młodzieży, zajęcia odbywają się w placówkach edukacyjnych we współpracy z nauczycielami. Młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy potrzebują wiedzy o zasadach prawa pracy.

Kampanie Państwowej Inspekcji Pracy

W przyszłym roku ruszą też nowe trzyletnie kampanie inspekcji pracy. W latach 2025-2027 działania inspektorów pracy będą obejmowały:

  • zapobieganie wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym – Wizja zero;
  • ochronę pracowników narażonych na działania czynników CMR (działanie czynników rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych) oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom zdrowotnym związanym z ryzykiem narażenia na pył azbestu w miejscu pracy;
  • działania kontrolno-nadzorcze i prewencyjne w obszarze legalności zatrudnienia, powierzania innej pracy zarobkowej oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców;

Realizacja zadania dotyczącego zapobiegania wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym będzie związana z uruchomieniem trzyletniej kampanii prewencyjno-kontrolnej. Poprowadzona zostanie w zakładach sektora przetwórstwa przemysłowego cechujących się dużym ryzykiem wystąpienia wypadków przy pracy oraz takich, w których liczba wypadków świadczy o nierespektowaniu obowiązujących przepisów bhp.

Kontrola realizacji robót budowlanych

Działania kontrolne będą wspierane oddziaływaniem prewencyjnym, polegającym na przekonywaniu pracodawców do zwiększenia zaangażowania w obszarze bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Elementem takiego oddziaływania będzie uświadomienie pracodawcom, a także osobom odpowiedzialnym konieczności bezpośredniego zaangażowania się w sprawy zarządzania bhp. Ważne jest również podkreślenie udziału pracowników, w tym ich przedstawicieli w ORZ, w działaniach służących zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracy.

Oczywiście w dalszym ciągu intensywnym nadzorem inspektorów będą objęci pracodawcy z sektora budowlanego.

– Duża liczba zagrożeń dla zdrowia i życia osób pracujących oznacza konieczność kontynuowania kontroli robót budowlanych. Będą one ukierunkowane przede wszystkim na likwidację bezpośrednich zagrożeń, które niezlikwidowane mogą skutkować wypadkami. W uzasadnionych przypadkach ujawnionych podczas kontroli zakres tematyczny zostanie rozszerzony o zagadnienia prawne, a także kwestie legalności zatrudnienia – podkreślił Główny Inspektor Pracy.

Kontrole bezpiecznej realizacji robót budowlanych obejmą swoim zakresem:

  • kontrole kompleksowe budów w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy,
  • kontrole specjalistyczne na wstępnym etapie budowy,
  • kontrole ukierunkowane na likwidację bezpośrednich zagrożeń na małych budowach,
  • kontrole pozostałe, w tym wynikające z zagrożeń publicznych przy robotach budowlanych.

W trakcie posiedzenia Rada bez głosu sprzeciwu pozytywnie zaopiniowała przedstawioną przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię, na wniosek Głównego Inspektora Pracy, kandydaturę Urszuli Langer na zastępcę Głównego Inspektora Pracy.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Galeria

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.