Pracodawca sprawdzi trzeźwość pracowników
Badanie laboratoryjne
Policja zleci przeprowadzenie badania krwi, jeżeli:
- nie ma możliwości przeprowadzenia badania alkomatem,
- pracownik niedopuszczony do pracy odmawia poddania się badaniu alkomatem,
- pracownik niedopuszczony do pracy żąda przeprowadzenia badania krwi pomimo przeprowadzenia badania alkomatem,
- stan pracownika niedopuszczonego do pracy uniemożliwia przeprowadzenie badania alkomatem,
- nie ma możliwości wskazania stężenia alkoholu z powodu przekroczenia zakresu pomiarowego urządzenia wykorzystywanego do pomiaru.
Nowe przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek przeprowadzania badań trzeźwości pracowników z poszanowaniem godności i intymności pracownika. Zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe. W przypadku gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości pracownika, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przebieg badań, o których mowa, musi być udokumentowany i zawierać między innymi:
- datę, godzinę i minutę oraz miejsca przeprowadzenia badania;
- wynik badania;
- dane osobowe pracownika, datę urodzenia, płeć, wzrost, masę ciała, informację o chorobach, na jakie pracownik choruje oraz podpis pracownika – jeżeli dane te pozyskano w związku z przeprowadzanym badaniem;
- imiona i nazwiska oraz podpis osoby przeprowadzającej badanie;
- informację o objawach lub okolicznościach uzasadniających przeprowadzenie badania oraz dacie i godzinie ich stwierdzenia;
- inne informacje niezbędne do oceny wiarygodności i poprawności badania;
- w przypadku odstąpienia od pobrania próbek krwi – informację o przyczynie odstąpienia.
Organ przeprowadzający badanie przekazuje pracodawcy i pracownikowi niedopuszczonemu do pracy informację w formie pisemnej, obejmującą imię i nazwisko osoby badanej oraz jej numer PESEL, a w przypadku jego braku – serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę, godzinę oraz minutę przeprowadzonego badania, a także jego wynik. W przypadku przeprowadzenia kilku pomiarów organ przeprowadzający badanie przekazuje informację o czasie przeprowadzenia pomiarów i wyniku każdego z nich.
Kontrola na obecność środków działających podobnie do alkoholu
Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli kontrola wykaże obecność w organizmie pracownika środka działającego podobnie do alkoholu albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu takiego środka lub zażywał taki środek w czasie pracy.
Policja zleca przeprowadzenie badania krwi lub moczu, jeżeli:
- nie ma możliwości przeprowadzenia badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego;
- pracownik niedopuszczony do pracy odmawia poddania się badaniu metodą niewymagającą badania laboratoryjnego;
- pracownik niedopuszczony do pracy żąda przeprowadzenia badania krwi lub moczu pomimo przeprowadzenia badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego;
- stan pracownika niedopuszczonego do pracy uniemożliwia przeprowadzenie badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego.
Przebieg wskazanego wyżej badania musi być również – podobnie jak badanie na zawartość alkoholu – szczegółowo udokumentowany.
Ustalenia ministerialne
Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem rodziny i pracy określi w drodze rozporządzenia:
- warunki i metody przeprowadzania badań na obecność alkoholu w organizmie pracownika oraz badań na obecność w organizmie pracownika środków działających podobnie do alkoholu przez pracodawcę oraz przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego lub zlecanych przez ten organ,
- sposób dokumentowania badań przeprowadzanych lub zlecanych przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego,
- wykaz środków działających podobnie do alkoholu.
Omawiane przepisy stosuje się odpowiednio do pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, a także do osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez tych pracodawców.
Nowelizacja Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Przeczytaj również: Stan nietrzeźwości nauczyciela w przedszkolu a bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo innej osoby